Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Luciano Berio - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Luciano Berio urodził się 24 października 1925 roku. Przyszedł na świat w włoskim mieście Oneglia, znanym z doskonałej uprawy oliwek.

Kompozytora pasją do muzyki zarazili przede wszystkim ojciec i dziadek. Mężczyźni pracowali bowiem jako organiści i to oni odkrywali przed Luciano pierwsze tajniki sztuki muzycznej. Już jako mały chłopiec artysta wykazywał duże zainteresowanie instrumentami, dlatego postanowił pobierać naukę w Konserwatorium w Mediolanie. W międzyczasie wydarzyło się jednak coś, co pokrzyżowało jego plany. W czasie II wojny światowej kompozytor został wcielony do wojska, gdzie miał walczyć jako żołnierz. Doznał tam poważnego urazu ręki, który nie pozwalał mu później na kontynuowanie gry nauki na fortepianie.

Mimo tej niedyspozycji, nigdy się nie poddał i nadal rozwijał swoje muzyczne umiejętności. Jego pierwszym sukcesem było publiczne wystąpienie w roku 1947. Zaprezentował wówczas swoje zdolności gry na fortepianie. Luciano Berio wyjechał z Włoch w 1951 roku. Udał się do Stanów Zjednoczonych, gdzie rozpoczął naukę na uniwersytecie w Tanglewood. Wtedy też postanowił poświęcić się pracy nauczycielskiej i wykładał na uczelniach wyższych. Pobyt w Stanach Zjednoczonych był dla niego niezwykle owocny. To właśnie tam kompozytor...

Podobne wypracowania