Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Andrzej Gwiazda - biografia, życiorys

Solidarność, historia Polski, PRL, biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Andrzej Gwiazda to inżynier, działacz związkowy i opozycujny, urodzony 14 kwietnia 1935 r. w Pińczowie. Za swoją działalność świązkową w okresie PRLu, otrzymał Order Orła Białego.

Podczas drugiej wojny światowej wraz z matką Zofią został wywieziony (w 1940 r.) do kołchozu w Kazachstanie. W 1946 r. wrócił do kraju i osiedlił się w Gdańsku. W 1953 r. Andrzej Gwiazda rozpoczął studia na Politechnice Gdańskiej, w 1961 r. ożenił się z Joanną Dudą. Ukończył studia w 1966 r. i został na uczelni jako asystent. Andrzej Gwiazda był czołowym działaczem związkowym - brał udział w marcu 1968 r. w 1973 r. pracował w Zakładach Okrętowych Elmor. W 1976 r. razem z żoną Joanną napisał listo do sejmu w którym poparł Komitet Obrony Robotników.

Działalnością Gwiazdy zainteresowały się Służby Bezpieczeństwa. Otrzymał kryptonim „Brodacz” i widniał w aktach jako figurant. Od 1977 r. współpracował z KOR. W 1978 r. był jednym ze współzałożycieli Wolnych Związków Zawodowych na Wybrzeżu. Był redaktorem czasopisma Robotnik Wybrzeża, zajmował się kolportażem. W 1980 r. został członkiem prezydium Międzyzakładowego komitetu Strajkowego w Stoczni Gdańskiej. Współtworzył ruch solidarnościowy. W 1981 r. został aresztowany podczas stanu...

Podobne wypracowania