Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Andrzej Gwiazda - biografia, życiorys

Solidarność, historia Polski, PRL, biografia, życiorys

Andrzej Gwiazda to inżynier, działacz związkowy i opozycujny, urodzony 14 kwietnia 1935 r. w Pińczowie. Za swoją działalność świązkową w okresie PRLu, otrzymał Order Orła Białego.

Podczas drugiej wojny światowej wraz z matką Zofią został wywieziony (w 1940 r.) do kołchozu w Kazachstanie. W 1946 r. wrócił do kraju i osiedlił się w Gdańsku. W 1953 r. Andrzej Gwiazda rozpoczął studia na Politechnice Gdańskiej, w 1961 r. ożenił się z Joanną Dudą. Ukończył studia w 1966 r. i został na uczelni jako asystent. Andrzej Gwiazda był czołowym działaczem związkowym - brał udział w marcu 1968 r. w 1973 r. pracował w Zakładach Okrętowych Elmor. W 1976 r. razem z żoną Joanną napisał listo do sejmu w którym poparł Komitet Obrony Robotników.

Działalnością Gwiazdy zainteresowały się Służby Bezpieczeństwa. Otrzymał kryptonim „Brodacz” i widniał w aktach jako figurant. Od 1977 r. współpracował z KOR. W 1978 r. był jednym ze współzałożycieli Wolnych Związków Zawodowych na Wybrzeżu. Był redaktorem czasopisma Robotnik Wybrzeża, zajmował się kolportażem. W 1980 r. został członkiem prezydium Międzyzakładowego komitetu Strajkowego w Stoczni Gdańskiej. Współtworzył ruch solidarnościowy. W 1981 r. został aresztowany podczas stanu wojennego i internowany w Strzebielinku.

22 grudnia 1982 r. został aresztowany pod zarzutem próby obalenia władzy ludowej. Dzięki amnestii został zwolniony w 1984 r. 16 grudnia wdał się w zamieszki z ZOMO i został ponownie aresztowany i skazany na 5 miesięcy aresztu. Był osadzony najpierw w Gdańsku a później w Zabrzu, na wolność wyszedł dopiero 1985 r. Po obaleniu ustroju komunistycznego Andrzej Gwiazda współtworzył wydawane przez jego żonę pismo „ Poza układem” ubiegał się o mandat poselski w wyborach w 1993 r. - bezskutecznie. W 2007 r. dzięki partii Prawo i Sprawiedliwość został wybrany przez Senat w skład Kolegium przy Instytucie Pamięci Narodowej. W 2000 r. został honorowym obywatelem Gdańska a w 2006 r. prezydent Lech Kaczyński odznaczył go Orderem Orła Białego.

Podobne wypracowania do Andrzej Gwiazda - biografia, życiorys