Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Emigracja Polaków po II wojnie światowej - emigracja polska w czasach PRL-u

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

W momencie zakończenia II wojny światowej olbrzymia ilość Polaków przebywała poza krajem. Szacuje się, że na samym Zachodzie było wówczas ponad 1,5 miliona obywateli Polski. Ludzie ci stanęli przed niezwykle trudnym dylematem, bowiem ich kraj znalazł się w strefie wpływów Rosji, co oznaczało, że nie jest on w pełni niezależny. Ponadto dla wielu z nich powrót oznaczał wyrok i uwięzienie, lub nawet egzekucję – ci, którzy odważyli się podjąć ryzykowną próbę, właśnie tak byli witani w powojennej rzeczywistości. Tym niemniej, mimo terroru w pierwszych latach, do kraju powróciło prawie milion osób, głównie więźniów obozów koncentracyjnych.

Ci, którzy zdecydowali się pozostać na uchodźstwie natychmiast rozpoczęli tworzenie organizacji, które miały na celu walkę z komunistyczną władzą. Obok struktur rządu londyńskiego powstawać więc zaczęły instytucje i stowarzyszenia zrzeszające artystów, pisarzy, opozycjonistów itd. Działali m.in. Jan Lechoń, Witold Gombrowicz, Gustaw Herling Grudziński, a później również chociażby Czesław Miłosz.

Już w roku 1947 w Paryżu wydawany był miesięcznik „Kultura” (Jerzego Giedroyca) , a dwa lata później...

Podobne wypracowania