Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Rewolucja przemysłowa w XVIII wieku - przyczyny, skutki

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Do rewolucji przemysłowej przyczynił się wzrost demograficzny ludności. Naturalnym jego skutkiem była potrzeba zapewnienia jej środków do życia. Anachronizmem stała się produkcja oparta wyłącznie na sile ludzkich mięśni. Postęp techniczny stał się kwestią czasu. Pomysły zmechanizowania narzędzi produkcji pojawiły się już z początkiem XVIII wieku. Na potrzebę  unowocześnienia pracy ogromny nacisk kładli oświeceniowi fizjokraci – szkoła ekonomiczna, propagująca rozwój nauki, szkolnictwa, będąca za zniesieniem pańszczyzny i rozwojem gospodarczym. Ich teorie dotyczyły rolnictwa, ale dostarczyli bazę dla ogólnej idei. Potrzebna była jeszcze praktyka.

W roku 1711 Thomas Newcomen (1663 - 1729) wynalazł maszynę parową, którą ulepszył James Watt (1736 – 1819). Maszyna ta dała faktyczną podstawę dla rewolucji przemysłowej. Powstała m.in. maszyna przędzalnicza, od roku 1779 napędzana mechanicznie kołem wodnym. Już w roku 1884 ruszyła fabryka przędzalnicza, w której użyto silnik parowy, udoskonalony przez Watta.

Kolejnym wielkim wynalazkiem XVIII wieku było krosno mechaniczne, opracowane przez Edmunda Cartwrighta (wynalezione w 1785, praktycznie zastosowane dwa lata później).

W związku z wykorzystaniem pary...

Podobne wypracowania