Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Rzeczpospolita Obojga Narodów - powstanie, rozwój, potęga, upadek

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Wraz z ustanowieniem unii lubelskiej, Polska i Litwa utworzyły państwo o charakterze federacyjnym, liczącym sobie około 8 milionów mieszkańców, żyjących na terenie około 800.000 kilometrów kwadratowych. Stanowiło to istną potęgę, która mogła zagrozić niejednemu państwu, a nawet zdominować znaczną częścią Europy.

Prócz ogromnej liczby ludności (jak na owe czasy) i rozległych terytoriów, bardzo istotnym czynnikiem rozwoju Rzeczpospolitej Obojga Narodów była dobra koniunktura zbożowa w Europie (w której Polska przodowała), a z czasem i wzrost cen żywności. Poza zbożem istotną część polskiego eksportu stanowiło bydło i owce oraz drewno. Wszelkimi towarami handlowano głównie za pośrednictwem najważniejszych portów bałtyckich, którymi dla Rzeczpospolitej Obojga Narodów był Gdańsk, Ryga i Królewiec.

Ważna dla potęgi Rzeczpospolitej Obojga Narodów była również tolerancja religijna, która panowała na jego terenach. Państwo to skupiało w swoich granicach ludzi o różnym światopoglądzie - katolików, prawosławnych, ale i wyznawców islamu, czy judaizmu oraz kościoła ormiańskiego. Mieszanie się tych kultur powodowało, iż w kraju istniała duża swoboda...

Podobne wypracowania