Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Afera Dreyfusa - opracowanie

Francja, Emil Zola, opracowanie, Alfred Dreyfus

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Afera Dreyfusa była długotrwałym procesem, mającym miejsce w latach 1894–1906. Zaangażowana była w niego głowa państwa, sądy, wojsko, jak również pisarze i cała opinia publiczna. Zaczęło się od niesprawiedliwego oskarżenia i nieumiejętności  przyznania się do błędu, a potem upartego zaprzeczania jakoby go popełniono; zakończyło się późną rehabilitacją. Dreyfus stał się symbolem - jego sprawa poruszyła zarówno Francję, jak i Europę. Gdy Emil Zola napisze list otwarty, zatytułowany „Oskarżam”, w którym stanie w obronie Drayfusa, zostanie skazany na więzienie i uniknie go jedynie dzięki szybkiemu wyjazdowi do Wielkiej Brytanii. Wcześniej pułkownik domagający się sprawiedliwości, a tym samym rehabilitacji Dreyfusa, zostanie zmuszony do przymusowego wyjazdu do Tunezji. Zamieszania zatem było sporo.

Alfred Dreyfus urodził się w roku 1859, zmarł w 1935. W roku 1894 był kapitanem. Został oskarżony o zdradę państwa - o przekazywanie ambasadzie Niemiec tajnych planów wojskowych armii francuskiej. Po procesie został skazany na dożywotnie zesłanie. Niebawem jednak sprawa się wyjaśniła i okazało się, iż to nie Dreyfus był winny. Wojsko jednak postanowiło nie zmieniać zdania, oznaczałoby to bowiem przyznanie się do popełnienia...

Podobne wypracowania