Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Le Corbusier - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Le Corbusier, a właściwie Charles Eduard Jeanneret to szwajcarskiego pochodzenia malarz, rzeźbiarz i architekt działający na przełomie XIX i XX wieku.

Urodził się 6 października 1887 w miejscowości La Chaux-de-Fonds. Jego ojciec był zegarmistrzem, matka natomiast pianistką.

Jako młodzieniec Jeanneret pracował u stryja w zakładzie grawerskim, w latach 1900-1904 uczęszczał natomiast do szkoły artystycznej w swoim rodzinnym mieście i tam, za namową jednego z profesorów zaczął interesować się architekturą.

Dwa lata później powstał jego pierwszy projekt-była to willa ukończona w 1907 roku. W tym samym roku Jeanneret wyjechał w podróż do Włoch. Zwiedził między innymi Wenecję, Padwę, Bolonię, Florencję i Mediolan. Następnie udał się do Budapesztu i Wiednia, gdzie przez pół roku pracował dla Josefa Hofmanna.

W 1908 roku Jeanneret po raz pierwszy znalazł się w Paryżu, gdzie zatrudnił się w pracowni Auguste’a Perreta.

Dwa lata później odbył podróż do Niemiec, gdzie zapoznał się ze sztuką użytkową oraz pracował przez jakiś czas u Petera Behrensa (poznał tam również innego znanego architekta, Waltera Gropiusa).

Rok 1913 obfitował dla artysty w podróż po Europie (zwiedził po raz kolejny...

Podobne wypracowania