Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Komisja Mieszana - porozumienie episkopat-rząd (1950)

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

W okresie stalinowskim w Polsce Kościół prowadzić musiał niezwykle delikatną politykę. Szykanowany przez władze komunistyczne musiał szukać takich sposobów na przetrwanie, które nie naruszałyby jego autonomii. Działania te były o tyle trudne, że Kościół, wobec rozprawienia się z organizacjami konspiracyjnymi i antykomunistycznymi, był ostatnią opoką względnej niezależności.

Nacisk ze strony komunistów – szantaże, ciągłe przesłuchania i wtrącanie do wiezienia, stworzenie ruchu „księży patriotów” itd., powodował, że kardynał Wyszyński był świadomy, iż konieczne jest zawarcie kompromisu, który chociażby w niewielkim stopniu złagodzi sytuacje. W tym celu w roku 1949 powstała tzw. Komisja Mieszana, która miała na celu doprowadzić do porozumienia na linii episkopat-rządzący. Władza jednak w typowy dla siebie sposób prezentowała swą dwulicowość – prowadzenie rozmów nie spowodowało bowiem zelżenia nagonki (w roku 1950 upaństwowiono Caritas). Mimo to Wyszyński nie zamierzał rezygnować z prób zawarcia kompromisu.

3 kwietnia, w Krakowie, na konferencji plenarnej episkopatu Polski, odwołując się do konieczności przeczekania najcięższy czasów, przekonał zgromadzonych do...

Podobne wypracowania