Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Azja Mniejsza - Frygia i Lidia - początki państw

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Azja Mniejsza a zwłaszcza Anatolia w świecie starożytnym była obszarem ścierania się wpływów wielu kultur i cywilizacji. Wschodnia część półwyspu (głównie Cylicja) pozostawała na przestrzeni wieków pod nieustannym wpływem i oddziaływaniem politycznym ludów Mezopotamii oraz Syrii, natomiast centrum i zachód Anatolii w wyniku wielkich migracji ludów na przełomie II i I tysiąclecia p.n.e. znalazły się w cywilizacyjnym kręgu świata egejskiego.

Zachodnie wybrzeża Półwyspu, historycznie zwane Frygią (łac. Phrygia), były terenami zasobnymi w kopalnie złota i marmuru z dobrymi warunkami dla rozwoju rolnictwa i hodowli bydła. Tam właśnie około roku 1000 p.n.e. osiedlili się spokrewnieni z Trakami, indoeuropejscy Frygowie, którzy niecałe trzy wieki później założą we Frygii swoje państwo ze stolicą w mieście Gordion nad rzeką Sangarios. Samo państwo w okresie swojego rozkwitu obejmowała tereny znacznie większe niż obszar antycznej Frygii osiągając na wschodzie bezpośrednie sąsiedztwo Asyrii. To właśnie ze źródeł asyryjskich pochodzą najstarsze wzmianki o Frygach. Pojawia się w nich waleczny konkurent asyryjskiego króla Sargona II - lud Muszku ze swoim władcą Mita (prawdopodobnie chodzi tutaj o legendarnego...

Podobne wypracowania