Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Bronisław Wildstein - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Bronisław Wildstein urodził się w Olsztynie w 1952 roku. Pochodzi z rodziny o skomplikowanym światopoglądzie – jego ojciec był lekarzem wojskowym i przedwojennym komunistą, natomiast matka pochodziła ze wsi i aktywnie pomagała żołnierzom Armii Krajowej prześladowanym przez UBP. Z powodu zachorowania chłopca na gruźlicę rodzina przeniosła się do Przemyśla.

Wildstein nie był łatwym uczniem. Trzykrotnie był zmuszony do zmiany liceum przez wzgląd na oceny z zachowania. Od 1971 roku studiował filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim, którą ostatecznie porzucił w 1980 roku, bez uzyskania tytułu magistra. Jako student Wildstein angażował się w działalność opozycyjną. Współpracował z KOR-em, w 1977 roku był jednym z założycieli Studenckiego Komitetu Solidarności. Był również bliskim przyjacielem Stanisława Pyjasa, bestialsko zamordowanego przez służby bezpieczeństwa w 1977 roku. Był pomysłodawcą i organizatorem Czarnego Marszu, który odbył się 15 maja 1977 roku i zakończył się powołaniem do życia studenckiego Komitetu Solidarności.

W 1980 roku Wildstein wyemigrował na Zachód, początkowo do Wiednia, potem do Francji, gdzie był redaktorem pisma „Kontakt” oraz korespondentem Radia Wolna Europa. Do Polski powrócił...

Podobne wypracowania