Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Powstanie Sipajów

Sikhowie to członkowie wspólnoty religijnej w Indiach, która powstała ok. 1500 r.  Stanowią oni ponad 50% ludności indyjskiego Pendżab. Różnią się od zwykłych Hindusów wiarą, religią i tradycjami. Sikhizm (od nazwy wyznawców) to religia powstała w XV w. jej założycielem był Nanak, indyjski reformator religijny. Wpływ sikhizmu jest stosunkowo duży, wyznawców tej religii spotkać można w Anglii, Stanach Zjednoczonych i innych państwach, także w Polsce.

Sikhowie jako pewien odłam i wyłom w hinduizmie, popadli w konflikt z ludnością tubylczą. Na początku lat osiemdziesiątych Sikhowie rozpoczęli swoją walkę o niepodległość Pendżabu. Rościli sobie prawa do Pendżabu dążąc do uniezaleznienia się od Indii. Powstanie Sikhów wiązało się ze zdobyciem niepodległości i chęci uzyskania odrębności państwowej. Wyznawcy sikhizmu nie czują się w ogóle związani z hinduizmem i stad też nie chcieli być częścią Indii. Sikhowie uważają się za zupełnie odrębną wspólnotę i nie czują kulturowego powiązania z resztą Hindusów. Poczatkowo powstanie i roszczenia sikhów były niegroźne i pokojowo nastawione.

W 1984 r. powstanie jednak nabrało krwawego przebiegów,  rozpoczęły się masowe ataki na hindusów i ludność niezwiązaną z sikhizmem. Rząd centralny w Indiach wydał rozkaz silnego zdławienia powstańców, nie chciano bowiem ulec grupie religijnych fundamentalistów. Zaatakowano Złotą Świątynią w Armitsarze, główne miejsce kultu sikhów. Rząd postanowił piorunująco zdławić opozycję religijną sikhów. Operacja rządowa nosiła nazwę Niebieska Gwiazda i trwała od 4 do 6 czerwca 1984 r.

Dla Indii powstanie Sikhów było wystapieniem separatystycznym, uważano ich za fundamentalistów, niebezpiecznych i nieprzewidywalnych. W walkach śmierć poniosło wielu ludzi. Zginęło bardzo wielu Sikhów wraz z kilkoma duchownymi przywdócami. Za ten brutalny atak Sikhowie poprzysięgli zemstę. Rankiem 31 października 1984 r. Sikhowie dokonali zamachu na życie pani premier Indiry Ghandi. Została zastrzelona przez Sikhów na terenie własnego domu. Tego typu wydarzenie miało charakter fundamentalny, oznaczało bowiem terroryzm. Ludność i władze obawiały się zejścia sikhów do podziemia i rozpoczecia masowych ataków w celu uzyskania zgody na swe postulaty.

Do dnia dzisiejszego Sikhowie planują budowe swojego państwa. Na chwilę obecną sytuacja ustabilizowała się i nie widac zamieszek czy niezadowolenia zarówno ze strony jednych jak i drugich odłamów religijnych. Sikhowie nie ogłosili jednak żadnej deklaracji odstąpienia od planów czy zaniechania swoich celów.

Podobne wypracowania do Powstanie Sipajów