Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Powstanie Sipajów

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Sikhowie to członkowie wspólnoty religijnej w Indiach, która powstała ok. 1500 r.  Stanowią oni ponad 50% ludności indyjskiego Pendżab. Różnią się od zwykłych Hindusów wiarą, religią i tradycjami. Sikhizm (od nazwy wyznawców) to religia powstała w XV w. jej założycielem był Nanak, indyjski reformator religijny. Wpływ sikhizmu jest stosunkowo duży, wyznawców tej religii spotkać można w Anglii, Stanach Zjednoczonych i innych państwach, także w Polsce.

Sikhowie jako pewien odłam i wyłom w hinduizmie, popadli w konflikt z ludnością tubylczą. Na początku lat osiemdziesiątych Sikhowie rozpoczęli swoją walkę o niepodległość Pendżabu. Rościli sobie prawa do Pendżabu dążąc do uniezaleznienia się od Indii. Powstanie Sikhów wiązało się ze zdobyciem niepodległości i chęci uzyskania odrębności państwowej. Wyznawcy sikhizmu nie czują się w ogóle związani z hinduizmem i stad też nie chcieli być częścią Indii. Sikhowie uważają się za zupełnie odrębną wspólnotę i nie czują kulturowego powiązania z resztą Hindusów. Poczatkowo powstanie i roszczenia sikhów były niegroźne i pokojowo nastawione.

W 1984 r. powstanie jednak nabrało krwawego przebiegów,  rozpoczęły się masowe ataki na hindusów...

Podobne wypracowania