Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Ławrientij Beria - biografia, życiorys

Ławrientij Beria urodził się 29 marca 1899 roku w miejscowości Merkheuli. Pochodził z biednej, chłopskiej rodziny. Dzięki swemu uporowi i konsekwentnemu dążeniu do celu udało mu się uzyskać wykształcenie. Pierwszym etapem nauki było technikum, do którego uczęszczał w Suchumi. Po ukończeniu owej szkoły Beria nie spoczął na laurach i rozpoczął studia w Baku. Nauki pobierał na wydziale inżynierii.

Beria bardzo wcześnie wstąpił w szeregi partii. Miało to miejsce, kiedy ukończył zaledwie lat osiemnaście, w roku 1917. W owym czasie przyłączył się do bolszewików. W dwa lata później wstąpił do CzeKa. Jego kariera rozwijała się bardzo szybko. Będąc właśnie w tej organizacji zauważono jego zdolności i zaangażowanie. Otrzymał stanowisko szefa OGPU.

Działacz komunistyczny nie ukrywał swej brutalnej natury. Był zdecydowany i okrutny. Bezwzględnie traktował swoich przeciwników. Kiedy w roku 1924 wybuchło gruzińskie powstanie, Beria pokazał swoje oblicze. Zryw Gruzinów został krwawo stłumiony. Właśnie wtedy zaskarbił sobie przychylność swoich przełożonych, a sława jego przywódczego talentu rozniosła się szerokim echem. Na skutek owych wydarzeń, Beria otrzymał awans i został szefem OGPU, a następnie Sekretarzem Partii.

Kilka lat później, po objęciu wysokiego stanowiska w OGPU, Ławrientij w 1934 został przyjęty w poczet członków Komitetu Centralnego Partii. Na tę pozycję „ciężko” zapracował. Organizował „wielkie czystki”.

Kolejnym szczeblem w karierze działacza było objęcie dowodzenia NKWD. Beria wykonywał posłusznie i z zaangażowaniem polecenia i rozkazy przełożonych, a zwłaszcza Stalina. Potrafił przypodobać się swoim zwierzchnikom. Był jedną z ważniejszych, a zarazem najbardziej okrutnych postaci na arenie politycznej ZSRR. Według ówczesnych władz uznany był za człowieka zasłużonego dla kraju. Jego oddanie i poświęcenia, przede wszystkim dla władzy, zaowocowało tym, że w roku 1941 Beria został wicepremierem. Stanowisko to pełnił do śmierci Stalina, czyli do roku 1953. W tym czasie pełnił również funkcję marszałka ZSRR (od 1945 roku). Od tego momentu jego kariera zaczęła dobiegać końca. Na początku oskarżono go o zamach na Stalina, a następnie o szpiegowanie na rzecz zagranicznego wywiadu.

Ławrientij Beria w wyniku procesu, którego sam fakt odbycia się nie jest pewny, został skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano dnia 23 grudnia 1953 roku w Moskwie. Tak zakończyła się kariera jednego z najbardziej znanych działaczy komunistycznych ZSRR, który całym swoim życiem służył partii, raniąc i mordując tysiące osób. Sam padł ofiarą spisku opozycji.

Podobne wypracowania do Ławrientij Beria - biografia, życiorys