Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Hugo Wolf - biografia, życiorys

Hugo Wolf to kompozytor pochodzący z Austrii. Urodził się 13 marca w 1860 roku w Windischgraz. Z pochodzenia był Słoweńcem. Jego rodzice byli Słoweńcami, a ich rodowe nazwisko nie brzmiało Wolf, lecz Vouks.

Hugo uczył się muzyki i kompozycji w Graz, Sankt Paul i Mariborze. W 1875 roku, jako piętnastolatek, wstąpił do wiedeńskiego konserwatorium. Jego kompozycje były inspirowane poezją. Między 1889 a 1890 rokiem, Wolf opublikował cykl pieśni. Pieśni te skomponowane były specjalnie do twórczości poetów Mörikego, Eichendorffa i Goethego. Ich budowa jest przekomponowana, czyli treść muzyczna podąża za słowami.

Hugo Wolf miał wielu przyjaciół, którzy byli jednocześnie wiernymi fanami jego twórczości. To właśnie oni organizowali jego wieczory kompozytorskie w Wiedniu, Tybindze, Mannheim i Berlinie. Dzięki temu twórczość Wolfa zyskiwała sobie kolejnych miłośników. Hugo komponował nie tylko pieśni, ale także opery „Der Corregidor” i „Manuel Venegas”, której niestety nie ukończył.

Jako kompozytor, wzorował się Hugo na twórczości Ryszarda Wagnera. Był bowiem jego wielkim fanem. Uwielbiał także Gustawa Mahlera. Twórczość obu kompozytorów miała bardzo duży wpływ na muzykę tworzoną przez Wolfa, który uznawany jest za symbol dekadentyzmu końcówki dziewiętnastego wieku.

Pod koniec lat dziewięćdziesiątych, Wolf podróżował po Włoszech i Austrii. Niestety popadł w głęboką depresję i w 1898 roku usiłował popełnić samobójstwo.  Był tak załamany, że postanowiono umieścić go w zakładzie dla chorych umysłowo. W ośrodku, który znajdował się pod Wiedniem, spędził kompozytor ostatnie lata swojego życia. Tam tez zmarł - 22 lutego 1903 roku.

Podobne wypracowania do Hugo Wolf - biografia, życiorys