Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Rene Magritte - biografia, życiorys

René Magritte to słynny malarz, jeden z przedstawicieli surrealizmu.

Przyszedł na świat w 1898 roku w miejscowości Lessines, dzieciństwo spędził w Belgii. Jego ojciec był handlarzem, matka natomiast modystką. Malarstwem interesował się od dziecka, do rozwoju talentu zachęcał go ojciec, pierwsze ilustracje powstały, kiedy mały Rene miał około dwanaście lat.

Kiedy był w wieku czternastu lat w jego życiu nastąpiła tragedia, odbijająca się później echem w całej jego twórczości, mianowicie cierpiąca na depresję matka, popełniła samobójstwo topiąc się w pobliskiej rzece. Ciało z zawiniętą w koszulę nocną głową zostało wyłowione kilka dni później, a widok ten już na zawsze wyrył się w psychice chłopca, wracał do niego w swoich obrazach.

Kiedy miał 16 lat, poznał Geogette Berger, która w przyszłości została jego żoną i główną muzą w jego pracy.

W 1915 roku młody Magritte wyjechał do Brukseli, gdzie podjął studia na Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Trzy lata później początkujący artysta pokazał swoje prace na Międzynarodowej Wystawie Sztuki Współczesnej w Genewie. W tym czasie zafascynował się takimi nurtami sztuki jak futuryzm i kubizm.

W roku 1920 odbył służbę wojskową.

W 1923, po wielu latach ożenił się ze wspomnianą wcześniej Berger, a oprócz tego podjął pracę jako projektant tapet w fabryce Peters-Lacroix, a także malował i projektował okładki dla domów mody.

1926 rok możemy uznać za pewien przełom w życiu artysty. Powstał wtedy obraz „Zagubiony dżokej”, który możemy uznać za manifest surrealizmu Megritte’a.

Rok później malarz przeprowadził się do Paryża i tam dołączył do grona innych surrealistów, między innymi Salvadora Dali. W tym roku także miała miejsce jego pierwsza autorska wystawa w Brukseli.

W roku 1929 Magritte spędził jakiś czas w posiadłości Dalego razem z poetą Paulem Eluardem, gdzie wszyscy trzej wymieniali poglądy i spostrzeżenia dotyczące sztuki i życia.

Magritte zmarł w Brukseli w 1967 roku. 

Podobne wypracowania do Rene Magritte - biografia, życiorys