Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Andrzej Wajda - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Andrzej Wajda, jedyny polski twórca filmowy nagrodzony wyróżnieniem Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej za całokształt twórczości, urodził się 6 marca 1926 roku w Suwałkach. Przyszedł na świat w rodzinie Jakuba i Anieli Wajdów. Jego ojciec był zawodowym wojskowym. Podczas kampanii wrześniowej został wzięty do niewoli radzieckiej i zginął w Charkowie jako ofiara zbrodni katyńskiej.

W czasie II wojny światowej Andrzej Wajda pobierał nauki poza szkołą w Radomiu, do którego udał się, kiedy odrzucono jego kandydaturę do Korpusu Kadetów. Uczęszczał na lekcje rysunku oraz malarstwa w Krakowie, tam też mieszkał w domu swoich wujów. Kiedy wojna dobiegła końca, przyszły reżyser kontynuował studia nad malarstwem, tym razem profesjonalnie, na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Nie ograniczył się do jednego kierunku – swą edukację artystyczną poszerzył o studia reżyserskie w łódzkiej Szkole Filmowej, którą ukończył w roku 1953. Rok później światło dzienne ujrzał pierwszy z samodzielnych filmów Wajdy pt. „Pokolenie”, jednak artysta zaistniał na ekranie filmem „Piątka z ulicy Bednarskiej”, który współtworzył z Aleksandrem Fordem.

Andrzej Wajda...

Podobne wypracowania