Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Hanka Ordonówna - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Hanka Ordonówna jest polską aktorką, tancerką i poetką żyjącą w XX wieku. Urodziła się w 1902 roku w rodzinie kolejarza. Od najmłodszych lat miała kontakt ze sztuką, głównie z baletem i teatrem. Prawdziwe imiona i nazwisko artystki brzmią Maria Anna Tyszkiewicz.

Hanka Ordonówna jest znana ze swoich teatralnych i kabaretowych ról. Jej wygląd sceniczny (artystka nosiła awangardowe kapelusze, wydekoltowane sukienki i zakładała spodnie) był determinowany przez emocjonalną i charyzmatyczną osobowość. Debiutowała w 1915 roku na scenie warszawskiego Teatru Wielkiego. Kilka lat później występowała jako piosenkarka w kabarecie „Qui pro Quo”.

Aktorka wykształciła swój indywidualny styl artystyczny. W okresie międzywojennym występowała nie tylko w polskich, ale także europejskich miastach, śpiewając często napisane osobiście piosenki. Przepustką do artystycznego świata - i jednocześnie piosenką, która Hance Ordonównie przyniosła światową sławę był utwór „Miłość Ci wszystko wybaczy”. Artystka wykonała go w filmie „Szpieg w masce” w 1933 roku.

Piosenkarka w 1931 roku wyszła za mąż za hrabiego Michała Tyszkiewicza. Wstąpienie w związek małżeński nie zatrzymało kariery piosenkarki...

Podobne wypracowania