Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Aleksander Gierymski - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Aleksander Gierymski, jeden z najwybitniejszych przedstawicieli polskiego realizmu w malarstwie, urodził się w 1850 roku w Warszawie. W stolicy ukończył również szkołę średnią oraz szkołę rysunku. Od 1968 roku studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Monachium, którą ukończył z wyróżnieniem w 1872 roku. Złoty medal uczelni otrzymał za pracę dyplomową zatytułowaną „Kupiec wenecki”. Swoje wykształcenie malarskie pogłębiał w Rzymie, w którym przebywał w latach 1873-74. Tam również powstały dwa pierwsze obrazy artysty – „Austeria rzymska”, „Gra w mora” – które po powrocie do kraju Gierymski przedstawił szerokiej publiczności z warszawskiej Zachęcie.

Dzieła malarza zostały docenione zarówno przez publiczność, jak i przez krytyków. Gierymski ponownie powrócił do Rzymu w 1875 roku i spędził tam cztery lata. Studiował włoskie malarstwo oraz chłonął najnowsze trendy. To tam powstał obraz „W altanie”, który był zapowiedzią impresjonizmu. Podczas pobytu we Włoszech Gierymskiego interesowała przede wszystkim tematyka koloru i światła. Znawcy malarstwa twierdzą jednak, że najświetniejszym okresem w karierze malarskiej artysty były lata 1879-1888, które...

Podobne wypracowania