Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Karol Wielki - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Karol Wielki przyszedł na świat 2 kwietnia pomiędzy 742 a 747 rokiem, królował Frankom i Longobardom, od 800 roku pełnił funkcję cesarza Imperium Rzymskiego. Był synem Pepina Krótkiego, króla Franków w latach 751–768 oraz Bertramy z Laon, córki hrabiego Laon. Miał brata, Karlomana.

Po śmierci ojca w 768 roku władza przypadła dwom synom władcy. Tego samego roku Karol został koronowany na króla w Noyon 9 listopada 768 roku. Pierwszą wyprawą wojenną, którą dowodził, był wypad przeciwko Akwitańczykom. Kiedy w 771 roku umarł jego brat, całość władzy przeszła w ręce Karola, który miał ją sprawować przez kolejne cztery dekady.

Karol zwany Wielkim ze względu na sukcesy militarne oraz gospodarcze, jak i nieprzeciętny wzrost, miał około dziewiętnaściorga dzieci. W trakcie swego życia poślubił pięć kobiet. Pierwszą z nim była Himiltruda (ślub – 766 rok), z którą doczekał się syna Pepina Garbatego; kolejną Gerperga, królewska córka władcy Longobardów, potem zaś: Hildegarda  (771), która obdarowała Karola dziewięciorgiem potomków, w tym Ludwika Pobożnego, następcę tronu cesarskiego; Fastrada, czwarta żona (784), córka hrabiego, matka dwojga królewskich...

Podobne wypracowania