Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Barbara Radziwiłłówna - sylwetka postaci

biografia, Jagiellonowie, historia Polski

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Barbara, córka hetmana wielkiego koronnego Janusza Radziwiłła oraz Barbary z Kolów, ze względu na swój burzliwy romans i związek z Zygmuntem Augustem przeszła do historii jako jedna z najbarwniejszych małżonek polskich monarchów.

Urodziła się w dniu 6. grudnia roku 1520 w Wilnie. Od dzieciństwa była uważana za bardzo urodziwą i urokliwą niewiastę, co podkreślali wszyscy, którzy mieli przyjemność się z nią spotkać – nawet przeciwnicy. Miała słabość do drogich kosztowności (perły, pierścienie) i efektownych sukni (głównie w kolorze czerwonym), które to jedynie podkreślały jej naturalne piękno.

W wieku siedemnastu lat została zaślubiona wojewodzie nowogródzkiemu Stanisławowi Gasztołdowi, który był od niej niemal dwukrotnie starszy. Jednak już po czterech latach Barbara została wdową. Wkrótce potem poznała królewicza Zygmunta Augusta i właściwie od roku 1543 można już śmiało mówić o początku zażyłej, aczkolwiek ukrywanej przed światem, znajomości tej pary. Niejawne spotkania Zygmunta Augusta i Radziwiłłówny trwały długie miesiące, aż do momentu, kiedy podczas jednego z nich do sypialni wtargnęli stronnicy Barbary z bratem Mikołajem zwanym Rudym i nakłonili królewicza...

Podobne wypracowania