Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Babilonia - państwo babilońskie

Babilon, państwo, starożytność, cywilizacja, Pieter Bruegel

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Można wyróżnić cztery okresy w dziejach państwa babilońskiego: starobabiloński, średniobabiloński, nowobabiloński, oraz chaldejski.

Okres starobabiloński zamyka się w przedziale 1894-1595 r. p.n.e. 1894 rok p.n.e. jest rokiem założenia dynastii amoryckiej w Babilonie przez władcę Sumu-abum. Pod zwierzchnictwem jednego z jego następców, Sin-muballita, znajdowały się już miasta całej północnej Babilonii. Babilon do potęgi wyniósł jednak dopiero jego syn, sławny z kart historii Hammurabi, panujący w XVIII w. p.n.e. Okres starobabiloński to czas przemian, moment, kiedy znaczenie Babilonii sukcesywnie wzrasta.

Hammurabi rozpoczął organizację państwa od uporządkowania jego spraw wewnętrznych, rozpoczęcia działań dyplomatycznych, a w końcu sprytne poruszanie się pomiędzy sojusznikami i zawieranie z nimi układów, w zależności od potrzeby i konieczności. W końcu rozpoczął czas podbojów, które zapewniły mu szeroką władzę. Hammurabi znany jest w historii przede wszystkim jednak z opracowanego kodeksu praw. Prawa te opierały się o proste i przejrzyste zasady, zawierały w sobie surowe kary – kradzież miała być karana śmiercią (w przypadku pochwycenia złodzieja), a podniesienie ręki na rodzica przez syna – ucięciem...

Podobne wypracowania