Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Rok 1980 w Polsce - Strajki 1980 - przyczyny

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

W latach 70. władze PRL zaciągnęły ogromne kredyty na inwestycje. W założeniu miało to przyspieszyć tempo rozwoju gospodarczego. W rzeczywistości doprowadziło do jego załamania. Polska znalazła się w sytuacji, kiedy nie była w stanie spłacić swoich długów i nie mogła jednocześnie zaciągnąć nowych kredytów. Rozpoczęte inwestycje nie mogły zostać ukończone. Pojawiły się pierwsze od 1971 roku strajki ekonomiczne. Do tego dochodziło niezadowolenie z systemu i wpływów radzieckich. W 1978 roku papieżem został Karol Wojtyła i od tej pory Watykan stał się centrum środowisk polskich zwalczających system realnego socjalizmu.

W 1979 roku Karol Wojtyła, już jako Jan Paweł II przybył do Polski z pielgrzymką, której nadał wydźwięk polityczny. W spotkaniach z nim brały udział miliony ludzi liczących na wsparcie. Uległa osłabieniu pozycja władz, opinia publiczna kierowała się przeciw PZPR i rządowi. Nie przyznawali się oni do niepowodzeń, uprawiając propagandę sukcesu. Wraz z pogarszającą się sytuacją ekonomiczną wielu intelektualistów zrywało współpracę z reżimem i przechodziło do opozycji. 18 lutego 1980 roku do dymisji podał się Piotr Jaroszewicz, nowym premierem został Edward Babiuch. Wybory parlamentarne z 23 marca nie zmieniły sytuacji w...

Podobne wypracowania