Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Andegawenowie - Rządy Andegawenów w Polsce

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Andegawenowie to francuska dynastia, młodsza gałąź Kapetyngów. Panowali m.in. w Neapolu, na Węgrzech i w Polsce. Wywodzili się od Karola I, księcia Andegawenii. W Polsce ich panowanie rozpoczyna się od tzw. sukcesji.

Zgodnie z układem sukcesyjnym, w 1370 r. Ludwik Andegaweński przybył do Krakowa. Jego rządy nie należały do łatwych. Niechętni Andegawenom byli Piastowie kujawscy, mazowieccy i możni wielkopolscy. Dodatkowo poparcie andegaweńskie w Polsce spadało ze względu na politykę Ludwika Węgierskiego, który popierał niechętnego Polakom Władysława Opolczyka. Również polityka zagraniczna Ludwika Węgierskiego przyniosła ogromne straty. W 1372 r. na podstawie układu z Luksemburgami Ludwik Węgierski zrzekł się pretensji do Śląska. W ręce Brandenburczyków ponownie dostał się Santok, a książę litewski Kiejstut zajął Włodzimierz. Ruś, do tej pory podlegająca Władysławowi Opolczykowi, została włączona do Węgier.

Pomimo tych strat w polityce zagranicznej gospodarka rozwijała się. Królowa Elżbieta od początku swej regencji protegowała miasta. Kupcy polscy z Poznania, Sandomierza, Lublina, Biecza, Czchowa i Nowego Sącza otrzymali prawo handlu na Węgrzech, natomiast Kraków zyskał potwierdzenie dawnych przywilejów oraz prawo...

Podobne wypracowania