Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Ottorino Respighi - biografia, życiorys

Ottorino Respighi urodził się 9 lipca 1879 roku w Bolonii, we Włoszech. Swoje pierwsze muzyczne lekcje pobierał u ojca, który wówczas był znanym w mieście nauczycielem muzyki. To od niego przyszły kompozytor uczył się gry na fortepianie i skrzypcach.

Po edukacji domowej Respighi uczęszczał do liceum, gdzie swoje umiejętności doskonalił pod okiem mistrza, Federica Sarti. Tam, oprócz znanych już sobie instrumentów, pokochał także altówkę. W roku 1899 uzyskał dyplom skrzypka. Wtedy postanowił wyruszyć do Rosji. Nie zamierzał jednak rezygnować z osobistego rozwoju. W nowym kraju podjął studia kompozycyjne. Uczył się tam przez pięć miesięcy. Potem ponowne udał się do rodzinnej Bolonii, gdzie uzyskał kolejny tytuł naukowy. Od tamtej pory pracował w różnych miejscach. W Bolonii komponował dla zespołu muzycznego. Następnie przeprowadził się do Rzymu, gdzie objął stanowisko nauczyciela kompozycji. W tym mieście pozostał już do końca życia.

W Rzymie nie tylko nauczał, ale także komponował. Powoli zdobywał sławę nie tylko w swoim kraju. Ottorino Respighi był muzykiem naprawdę wszechstronnym i komponował dzieła rozmaite, różnorodne. Tworzył między innymi: ballady, pieśni, opery, balety, utwory orkiestrowe oraz koncertowe. Do najważniejszych utworów muzyka należą: „Re Enzo”, „Marie Victorie”, „Lukrecja”, „Wariacje symfoniczne” czy też „Trylogia Roman”.

Prywatnie kompozytor związany był z Elsą Respighi (z domu Oliveri-Sangiacomo). Była to piosenkarka oraz kompozytorka. Lekcje pobierała u muzyka, a następnie połączyła ich miłość. Przez całe życie małżeństwo dużo podróżowało. Ottorino Respighi koncertował w różnych częściach świata, a żona bardzo często mu towarzyszyła.

Warto dodać, że kompozytor był także wybitnym muzykologiem. Interesowała go przede wszystkim sztuka z wieku XVI i XVII. Swoimi przemyśleniami i wiedzą dzielił się nie tylko z uczniami, ale także z przyjaciółmi i znajomymi. Kompozytor w wieku średnim zaczął podupadać na zdrowiu. Miał chore serce.

Ottorino Respighi zmarł 18 kwietnia 1936 roku. Odszedł w Rzymie. Po pogrzebie jego ciało przeniesiono do rodzinnej Bolonii.

Podobne wypracowania do Ottorino Respighi - biografia, życiorys