Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Ottorino Respighi - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Ottorino Respighi urodził się 9 lipca 1879 roku w Bolonii, we Włoszech. Swoje pierwsze muzyczne lekcje pobierał u ojca, który wówczas był znanym w mieście nauczycielem muzyki. To od niego przyszły kompozytor uczył się gry na fortepianie i skrzypcach.

Po edukacji domowej Respighi uczęszczał do liceum, gdzie swoje umiejętności doskonalił pod okiem mistrza, Federica Sarti. Tam, oprócz znanych już sobie instrumentów, pokochał także altówkę. W roku 1899 uzyskał dyplom skrzypka. Wtedy postanowił wyruszyć do Rosji. Nie zamierzał jednak rezygnować z osobistego rozwoju. W nowym kraju podjął studia kompozycyjne. Uczył się tam przez pięć miesięcy. Potem ponowne udał się do rodzinnej Bolonii, gdzie uzyskał kolejny tytuł naukowy. Od tamtej pory pracował w różnych miejscach. W Bolonii komponował dla zespołu muzycznego. Następnie przeprowadził się do Rzymu, gdzie objął stanowisko nauczyciela kompozycji. W tym mieście pozostał już do końca życia.

W Rzymie nie tylko nauczał, ale także komponował. Powoli zdobywał sławę nie tylko w swoim kraju. Ottorino Respighi był muzykiem naprawdę wszechstronnym i komponował dzieła rozmaite, różnorodne. Tworzył między innymi: ballady, pieśni, opery, balety, utwory orkiestrowe oraz koncertowe. Do...

Podobne wypracowania