Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Kartezjusz - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Kartezjusz urodził się 31 marca 1596 roku w miejscowości La Hayeen-Touraine. Jego rodzina miała szlacheckie pochodzenie. Filozof odebrał gruntowne wykształcenie. Studiował w Paryżu. Ukończył uniwersytet w Poitiers, gdzie studiował prawo, w roku 1816.

Nie tylko działalność naukowa zajmowała filozofa, ale również fizyka. Dwa lata po ukończeniu studiów wstąpił w szeregi armii. Dzięki temu mógł odwiedzić wiele zakątków Europy i zdobyć ogromne doświadczenie. W konsekwencji, jednak podjął decyzję, iż wróci do rodzinnej Francji. Miało to miejsce w roku 1625. Trzy lata później wyjechał do Holandii, gdzie podjął pracę na Uniwersytecie we Franeker. W roku 1649 uczony wyjechał do Szwecji, gdzie udzielał prywatnych korepetycji królowej Krystynie.

W kręgu zainteresowań uczonego znajdowała się filozofia, prawo, medycyna, matematyka i fizyka, optyka. Jako filozof, Kartezjusz był racjonalistą. Uważał, że świat można poznać wyłącznie poprzez rozum. Dlatego też matematyka była tak ważną dla niego nauką. Mogła ona opisać świat, a więc pozwolić go rozumowo pojąć. Mimo wszystko i tak najpewniejszą rzeczą, jakiej możemy doświadczyć jest zwątpienie, jeżeli uda nam się taki stan sobie uświadomić. Z wywodów Kartezjusza na temat myślenia...

Podobne wypracowania