Kartezjusz - biografia, życiorys
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Kartezjusz urodził się 31 marca 1596 roku w miejscowości La Hayeen-Touraine. Jego rodzina miała szlacheckie pochodzenie. Filozof odebrał gruntowne wykształcenie. Studiował w Paryżu. Ukończył uniwersytet w Poitiers, gdzie studiował prawo, w roku 1816.
Nie tylko działalność naukowa zajmowała filozofa, ale również fizyka. Dwa lata po ukończeniu studiów wstąpił w szeregi armii. Dzięki temu mógł odwiedzić wiele zakątków Europy i zdobyć ogromne doświadczenie. W konsekwencji, jednak podjął decyzję, iż wróci do rodzinnej Francji. Miało to miejsce w roku 1625. Trzy lata później wyjechał do Holandii, gdzie podjął pracę na Uniwersytecie we Franeker. W roku 1649 uczony wyjechał do Szwecji, gdzie udzielał prywatnych korepetycji królowej Krystynie.
W kręgu zainteresowań uczonego znajdowała się filozofia, prawo, medycyna, matematyka i fizyka, optyka. Jako filozof, Kartezjusz był racjonalistą. Uważał, że świat można poznać wyłącznie poprzez rozum. Dlatego też matematyka była tak ważną dla niego nauką. Mogła ona opisać świat, a więc pozwolić go rozumowo pojąć. Mimo wszystko i tak najpewniejszą rzeczą, jakiej możemy doświadczyć jest zwątpienie, jeżeli uda nam się taki stan sobie uświadomić. Z wywodów Kartezjusza na temat myślenia w ogóle wywodzi się słynna maksyma „Cogito ergo sum”. Uczony zasłynął nie tylko na gruncie filozofii. Wiele wniósł również do dziedzin matematyki. Wymienić należy chociażby geometrię analityczną, rachunek różniczkowy, funkcje, liczby urojone czy twierdzenie Bèzout. Zajmował się również szacowaniem wartości pierwiastków dodatnich i ujemnych.
Nie są to jego jedyne osiągnięcia. Kartezjusz był, jak się okazuje, osobą bardzo wszechstronną i kreatywną. Obserwował świat i na podstawie spostrzeżeń wysnuwał wnioski i tezy. To właśnie jemu zawdzięczamy wiedzę na temat załamania i odbicia światła czy zasadę zachowania pędu, tak powszechnie znaną.
Dzieła, które po sobie pozostawił Kartezjusz to, np. „Rozprawa o metodzie” z roku 1637 czy „Medytacja o pierwszej filozofii” (1641 rok).
Wielki XVII-wieczny uczony zmarł dnia 11 lutego 1650 roku w Sztokholmie. Powodem zgonu było prawdopodobnie przeziębienie i komplikacje, jakie później wystąpiły. Nie wyklucza się również teorii, iż Kartezjuszowi została podana trucizna.
Podobne wypracowania do Kartezjusz - biografia, życiorys
- Reformy kulturalne Karola Wielkiego - szkolnictwo, sztuka - „Renesans karoliński”
- Feudalizm - drabina feudalna - system feudalny - charakterystyka średniowiecznego feudalizmu
- Czym jest archeologia?
- Ottorino Respighi - biografia, życiorys
- Pakt Północnoatlantycki - NATO - misje pokojowe, operacje
- Konstytucja 3-go maja 1791 - reformy sądów, skarbowe, wojska, stosunków wyznaniowych
- Edvard Munch - biografia, życiorys
- Giotto - biografia, życiorys
- Wojna w Korei 1950-1953 - przyczyny, przebieg, skutki
- Generał Franco - rządy w Hiszpanii
- Druga wojna punicka - przyczyny, przebieg, skutki
- Związek Bojowników o Wolność i Demokrację (ZBOWiD) - powstanie, cele
- Różnorodność cywilizacji świata w przeszłości i obecnie
- Władysław IV Waza - biografia, życiorys
- Saburo Sakai - biografia, działania podczas II wojny światowej
- Utworzenie drugiego frontu w Europie zachodniej (1944 r.)
- Wojna domowa w Anglii 1640-1649
- Cywilizacyjne przemiany w Europie od odrodzenia do oświecenia
- Wojna polsko-krzyżacka (1519-1521) - ostatnia wojna z Zakonem - Hołd pruski
- Alfred von Schlieffen - Plan Schlieffena