Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Edvard Munch - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Edvard Munch to norweski malarz i grafik, który żył na przełomie XIX i XX wieku. Urodził się w 1863 roku w rodzinie wojskowej. Osierocony we wczesnym wieku przez matkę, kilka lat później doświadczywszy śmierci siostry, stał się wrażliwy na otaczającą go rzeczywistość. Zetknięcie się w tak młodym wieku ze śmiercią nacechowało całą twórczość artysty, który nie tylko posługiwał się motywami śmierci oraz lęku przed odejściem.

Malarstwa Munch nauczył się w Oslo (wówczas znanym jako Kristiania) oraz w Paryżu. Po zakończeniu edukacji swoje obrazy wystawił w Berlinie. Podczas studiów Munch ulega wpływowi postimpresjonistów, a w Niemczech styka się z symbolizmem, który go fascynuje i odciska się na charakterze dzieł.

Charakteryzując twórczość Edvarda Muncha należy podkreślić, że wiele obrazów ma charakter nowatorski. Artysta rozwinął i udoskonalił technikę grafiki. Jego styl charakteryzował się ogromną ekspresją, wykorzystaniem całej palety barw, silnym konturem przy jednoczesnym zachowaniu płynnej linii. Munch był jednym z inspiratorów europejskiego ekspresjonizmu, który rozwinął się w pierwszych dekadach XX wieku.

Do najsłynniejszych dzieł tego artysty należą: „Madonna”...

Podobne wypracowania