Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Paul Klee - biografia, życiorys

Paul Klee jest szwajcarsko-niemieckim malarzem żyjącym na przełomie XIX i XX wieku. Urodził się w Szwajcarii w 1979 roku w rodzinie uzdolnionej artystycznie – jego ojciec był muzykiem. Klee pragnął pójść w jego ślady, jednak ostatecznie rozpoczął studia na Akademii Sztuk Pięknych w Monachium, w którym osiadł na stałe w 1906 roku.

Klee brał czynny udział w działaniach wojennych podczas I wojny światowej. Po jej zakończeniu zostaje nauczycielem (w Bauhaus, a następnie w Akademii w Dusseldorfie). Malarz realizuje się zawodowo na stanowisku nauczyciela do momentu sklasyfikowania go przez nazistów jako reprezentanta „sztuki zdegenerowanej”. Terminu tego używano w nazistowskich Niemczech, aby wskazać na sztukę niezwiązaną z ówczesną ideologią państwa. W związku z tym za „sztukę zdegenerowaną” uważano każde dzieło niewychwalające potęgi Niemiec – w jej granicach znalazły się wszystkie kierunki sztuki nowoczesnej. Nic więc dziwnego, że przepełnione symboliką dzieła Klee nie znalazły akceptacji wśród nazistów. Malarz w 1933 roku przenosi się do Berna. W swoim rodzinnym państwie pozostał aż do śmierci (w 1940 roku).

Charakteryzując twórczość Klee, należy zwrócić uwagę na widoczne reminiscencje kubizmu (fascynacja tym nurtem pozostała od wycieczki do Paryża odbytej w młodości), ekspresjonizmu i surrealizmu oraz zainteresowanie sztuką dziecka. Malarz tworzy głównie barwne akwarele oraz rysunki, zazwyczaj używając farb olejnych, akwareli i tuszu.

Klee w swojej twórczości artystycznej pozwala wykazać się własnej wyobraźni. Poszukując znaczenia znaków przedstawionych na obrazach, należy odwołać się do symbolizmu. Często obrazy Klee nawiązują do poezji i muzyki, malarz stara się uchwycić i przedstawić na płótnie brzmienie dźwięku, rytm czy znak. Oglądając jego obrazy, trudno odgadnąć ukrytą symbolikę oraz przesłanie poplątanych i umieszczonych obok siebie znaków. Należy zaznaczyć, że Klee malował w barwnych, nawet jaskrawych tonacjach. Do najbardziej cenionych prac należą: „Południowe ogrody” (1919) „Pejzaż z żółtymi kwiatami” (1923) czy „Latające miasto” (1930).

Podobne wypracowania do Paul Klee - biografia, życiorys