Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Paul Klee - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Paul Klee jest szwajcarsko-niemieckim malarzem żyjącym na przełomie XIX i XX wieku. Urodził się w Szwajcarii w 1979 roku w rodzinie uzdolnionej artystycznie – jego ojciec był muzykiem. Klee pragnął pójść w jego ślady, jednak ostatecznie rozpoczął studia na Akademii Sztuk Pięknych w Monachium, w którym osiadł na stałe w 1906 roku.

Klee brał czynny udział w działaniach wojennych podczas I wojny światowej. Po jej zakończeniu zostaje nauczycielem (w Bauhaus, a następnie w Akademii w Dusseldorfie). Malarz realizuje się zawodowo na stanowisku nauczyciela do momentu sklasyfikowania go przez nazistów jako reprezentanta „sztuki zdegenerowanej”. Terminu tego używano w nazistowskich Niemczech, aby wskazać na sztukę niezwiązaną z ówczesną ideologią państwa. W związku z tym za „sztukę zdegenerowaną” uważano każde dzieło niewychwalające potęgi Niemiec – w jej granicach znalazły się wszystkie kierunki sztuki nowoczesnej. Nic więc dziwnego, że przepełnione symboliką dzieła Klee nie znalazły akceptacji wśród nazistów. Malarz w 1933 roku przenosi się do Berna. W swoim rodzinnym państwie pozostał aż do śmierci (w 1940 roku).

Charakteryzując twórczość Klee, należy zwrócić uwagę na widoczne reminiscencje...

Podobne wypracowania