Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Johannes Ockeghem - biografia, życiorys

Johannes Ockeghem urodził się prawdopodobnie w roku 1410 lub 1420. Przyszedł na świat w belgijskim mieście Saint-Ghislain.

O jego dzieciństwie i wczesnej młodości nie wiadomo niestety prawie nic. Nawet data jego urodzenia pozostawia pewne wątpliwości, dlatego też podaje się ją w dużym przybliżeniu. Pierwsze wiadomości dotyczące życia kompozytora wskazują na jego muzyczne zaangażowanie. Już jako kilkunastoletni chłopiec muzyk udzielał się i śpiewał w chórze kościelnym, mianowicie – w chórze Katedry Najświętszej Marii Panny w Antwerpii. Wiadomo także, że wkrótce potem zaczął uczęszczać na prywatne lekcje muzyki do znanego wówczas artysty. Był nim Guillaume Dufay.

Po zakończeniu nauki udał się na dwór królewski i uzyskał tam bardzo ważną posadę. Od roku 1453 pełnił odpowiedzialną funkcję kapelmistrza królewskiego. Warto dodać, iż pozostał tam aż do śmierci i służył trzem znanym i wspaniałym francuskim władcom (Karol VII, Ludwik XI, Karol VIII). Na dworze pracował sumiennie i uczciwe, systematycznie wypełniał swoje obowiązki. Zostało to docenione. Jedne z władców przyznał mu w roku 1459 przywileje kościelne. Johannes został wówczas skarbnikiem Katedry św. Marcina w Tours. Przez wszystkie lata swojej posługi otrzymywał także inne przywileje, np. społeczne.

Johannesa Ockeghem w dzisiejszych czasach uważany jest za jednego z najwybitniejszych kompozytorów okresu renesansu. Tworzył przede wszystkim muzykę religijną. Artysta nie tylko powielał znane mu już wzorce, ale doskonalił także nowe techniki. Mowa tu między innymi o technice kanonicznej, którą Johannes rozwinął. Była to swoista polifonia oparta na ścisłej imitacji. Zasługą kompozytora jest też rozwój techniki przeimitowanej.

Najważniejsze miejsce w twórczości Ockeghema zajmuje pięcioczęściowy cykl mszalny. Oparte są one na stałej linii melodycznej, ale ich cechą jest niesamowita wręcz różnorodność. Johannes komponował również msze, motety oraz pieśni. Warto dodać, iż kompozytor ten był twórcą pierwszego w historii muzyki requiem, czyli mszy żałobnej.

Johannes Ockeghem zmarł 6 lutego 1497 roku. Mieszkał wtedy w Tours, we Francji.

Podobne wypracowania do Johannes Ockeghem - biografia, życiorys