Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Johannes Ockeghem - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Johannes Ockeghem urodził się prawdopodobnie w roku 1410 lub 1420. Przyszedł na świat w belgijskim mieście Saint-Ghislain.

O jego dzieciństwie i wczesnej młodości nie wiadomo niestety prawie nic. Nawet data jego urodzenia pozostawia pewne wątpliwości, dlatego też podaje się ją w dużym przybliżeniu. Pierwsze wiadomości dotyczące życia kompozytora wskazują na jego muzyczne zaangażowanie. Już jako kilkunastoletni chłopiec muzyk udzielał się i śpiewał w chórze kościelnym, mianowicie – w chórze Katedry Najświętszej Marii Panny w Antwerpii. Wiadomo także, że wkrótce potem zaczął uczęszczać na prywatne lekcje muzyki do znanego wówczas artysty. Był nim Guillaume Dufay.

Po zakończeniu nauki udał się na dwór królewski i uzyskał tam bardzo ważną posadę. Od roku 1453 pełnił odpowiedzialną funkcję kapelmistrza królewskiego. Warto dodać, iż pozostał tam aż do śmierci i służył trzem znanym i wspaniałym francuskim władcom (Karol VII, Ludwik XI, Karol VIII). Na dworze pracował sumiennie i uczciwe, systematycznie wypełniał swoje obowiązki. Zostało to docenione. Jedne z władców przyznał mu w roku 1459 przywileje kościelne. Johannes został wówczas skarbnikiem Katedry św. Marcina w Tours. Przez wszystkie lata swojej...

Podobne wypracowania