Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Maksymilian Gierymski - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Maksymilian Gierymski to prekursor realizmu w malarstwie polskim. Jest uznawany za najgenialniejszego przedstawiciela „szkoły monachijskiej”. Urodził się w Warszawie w 1846 roku. W bardzo młodym wieku Maksymilian przejawiał głównie talent muzyczny. Rozpoczął naukę gry na fortepianie, co przez całe życie było jego pasją. W 1862 roku podjął studia w Instytucie Politechnicznym Rolnictwa i Leśnictwa, jednak  po roku, w wieku siedemnastu lat, uczestniczył w powstaniu styczniowym, w związku z czym studia przerwał. Z tych wydarzeń czerpał później wiele motywów i wykorzystywał je w swoich obrazach.

Jego płótna przedstawiały sceny batalistyczne, rodzajowe, a przede wszystkim pejzaże. Po pewnym czasie od upadku powstania młodzieniec rozpoczął studia o profilu matematycznym i fizycznym w warszawskiej Szkole Głównej. Szybko jednak zrezygnował i rozpoczął naukę w Klasie Rysunkowej. Poziom nauczania według wymagającego Gierymskiego, był jednak niezadowalający. Postanowił więc kształcić swój kunszt samodzielnie. W tym czasie zawarł znajomość z Juliuszem Kossakiem, który zachwycił się talentem Gierymskiego i postanowił udzielać mu lekcji.

W 1867 roku dzięki stypendium rządowemu Maksymilianowi udało się wyjechać do...

Podobne wypracowania