Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Kaligula - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Gaius Iulius Caesar Germanicus, cesarz rzymski zwany później Kaligulą przyszedł na świat 31 sierpnia 12 roku n.e. w Akcjum położonym w okolicach Rzymu. Jego ojcem był Germanik, popularny wódz wojskowy, bratanek sprawującego wówczas władzę cesarza Tyberiusza. Gaius mieszkał z rodziną nad Renem, gdzie ojciec dowodził pułkami.

Krąży historia, jakoby Germanik często odziewał swojego syna w strój żołnierski, wkładał mu do ręki drewnianą miniaturę miecza, zaś na nogach zawiązywał sandały. Buty takie nazywały się caligae i stąd właśnie zrodził się przydomek chłopca – Kaligula – od caliga, co znaczy nie mniej ni więcej jak „bucik”. Syn wojskowego cieszył się takim powodzeniem i sympatią pośród żołnierzy, że traktowali go jak swoją maskotkę. Podobno na wieść o wewnętrznych konfliktach w wojsku Germanik odesłał małego Gaiusza wraz z matką, czym tak zmartwił swoje oddziały, iż wojownicy poprzysięgli, że zaprzestaną buntu, byleby mały Kaligula powrócił. Takie hołubienie malca wpłynęło na rozwój jego egoistycznego charakteru.

W 17 roku Gaius i jego rodzina udali się na Wschód, gdzie dwa lata potem umarł Germanik. Dzieci z matką osiadły w Rzymie. Tam wszystkich członków rodziny prócz...

Podobne wypracowania