Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Znaczenie wojen perskich

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Najistotniejszym skutkiem wojen grecko-perskich, które miały miejsce w V w. p.n.e. był wzrost politycznego znaczenia Aten wśród Greków. Olbrzymie wrażenie na ówczesnym świecie wywarła zwłaszcza wygrana batalia pod Maratonem, zwycięstwo odniesione zostało bowiem w momencie, gdy inni poddawali się bez walki. Ponadto powszechny zachwyt wzbudzała ateńska flota, szczególnie po zwycięstwie nad Persami pod Salaminą.

Również Sparta zyskała wpływy i prestiż. To wszakże dzięki Spartanom udało się Grekom przechylić szalę zwycięstwa na swą korzyść pod Platejami. Jednocześnie nie zapominano o olbrzymim bohaterstwie i poświęceniu armii Leonidasa w Wąwozie Termopilskim.

Ponieważ nacisk zewnętrzny nie był zbyt długotrwały, nie udało się Grekom trwale zjednoczyć. Idee państwa-miasta były zbyt silnie zakorzenione w świadomość ówczesnych, aby można było dokonać generalnych reform. Już z resztą w trakcie wojny z Persami dochodziło do kolejnych podziałów.

W roku 478, w celu obrony przez Persami zawiązano Związek Morski pod przewodnictwem Aten. W Związku nie znalazła się Sparta. Miasta związkowe zobowiązane zostały płacić ateńczykom daninę albo dostarczać okręty. Większość państw decydowała się na dostarczanie pieniędzy,...

Podobne wypracowania