Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Radom, czerwiec 1976 – wydarzenia

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Wydarzenia, jakie miały miejsce w Radomiu w roku 1976, to w dużej mierze pokłosie nieudanego wielkiego skoku inwestycyjnego, który był pomysłem Edwarda Gierka (budowa „drugiej Polski”).

Od połowy lat 70. sytuacja gospodarcza, a przez to i materialna, obywateli Polski ulegała systematycznemu pogorszeniu. Gdy inflacja przybrała rozmiary alarmujące, partyjne kierownictwo zdecydowało, że jedynym wyjściem z kryzysu będzie ustanowienie jednej, lecz znaczącej, podwyżki cen przede wszystkim na artykuły żywnościowe. 24. czerwca sejm zaakceptował projekt zwiększający ceny mięsa i wędlin o 70%, a cukru o 100%. Jednocześnie postanowiono, że należy decyzję tę przedyskutować z robotnikami. W rzeczywistości chodziło o kolejną iluzję i już dzień później w całym kraju wybuchać zaczęły spontaniczne strajki (Ursus, Radom, Płock, Wrocław, Poznań, Szczecin, Gdańsk, Warszawa).

„Gorąco” było zwłaszcza w Ursusie, gdzie robotnicy na kilka godzin przejęli władze w mieście (podpalono budynek Komitetu Wojewódzkiego i zatrzymano ruch na międzynarodowej magistrali kolejowej). Przeciwko manifestantom komunistyczne władze użyły oddziałów ZOMO. Choć siły te postępowały bardzo brutalnie, obyło się bez użycia broni palnej.

Skala zajść mocno...

Podobne wypracowania