Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

ONZ - powstanie, cele, organizacja

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Organizacja Narodów Zjednoczonych została powołana do życia 24 października 1945 roku. Miała być ulepszoną formą  Ligii Narodów, której funkcjonowanie pozostawiało wiele do życzenia.

U podstaw stworzenia takiej organizacji leżały rozmowy i wspólne plany Wielkiej Trójki; był to zatem projekt Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych i Związku Radzieckiego. W Jałcie ustalono, że prace nad organizacją rozpoczną się 25 kwietnia. Tak też się stało. Miejscem było San Francisco. 26 czerwca przyjęto Kartę Narodów Zjednoczonych, która jako główny cel obierała dbanie o pokój na świecie, ochronę narodów i praw człowieka. Jednak możliwość faktycznego działania na rzecz praw obywatelskich była o tyle ograniczona, że w tej samej karcie stwierdzono, że nie ma możliwości ingerowania przez jedno państwo w sprawy wewnętrzne państwa drugiego.

Głównym organem ONZ miało być Zgromadzenie Ogólne, które zbierało się na sesjach. Sesje były coroczne. Każde państwo otrzymało jeden głos, od czego wyjątek stanowił Związek Radziecki, dysponujący faktycznie trzema głosami - którymi to dysponował w imieniu Ukrainy i Białorusi. Zgromadzenie miało za zadanie przedstawiać postulaty i zalecenia...

Podobne wypracowania