Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Izrael - Palestyna - konflikt. Aneksja Jerozolimy Wschodniej przez Izrael (1980 r.)

Izraelczycy rozpoczęli przygotowania do aneksji Jerozolimy Wschodniej w momencie potraktowania jej jako wojenną zdobycz. Wschodnia Jerozolima dostała się w ręce Izraela w roku 1967, co było skutkiem Wojny Sześciodniowej. Zdecydowano się wówczas na połączenie obydwu części Jerozolimy (Wschodniej i Zachodniej). Przed wojną Jerozolima Zachodnia należała do Jordanii, a Wschodnia – do Izraela.

30. czerwca,roku 1980 Izrael dokonał oficjalnej aneksji Wschodniej Jerozolimy, która (zjednoczona) miała być stolicą Izraela. Aneksja nie została uznana przez większość państw, stąd ambasady dyplomatyczne funkcjonowały dalej w Tel Awiwie. Aneksja spowodowała dalszy rozwój konfliktu pomiędzy Izraelem oraz Palestyną, który nie jest rozwiązany do dnia dzisiejszego.

Zgodnie z ustawą z dnia 30. czerwca roku 1980 Wschodnia Jerozolima miała być dostępna dla ludności arabskiej – wynikało to z zapewnienia dostępu do miejsc świętych i ich poszanowania. Jednak po wybuchu pierwszej Intifady palestyńskiej, co miało miejsce w roku 1987, Izrael zdecydował się na odgrodzenie Jerozolimy od obszaru Autonomii Palestyńskiej. Wywołało to wiele kontrowersji i sprzeciw wielu państw.

Podobne wypracowania do Izrael - Palestyna - konflikt. Aneksja Jerozolimy Wschodniej przez Izrael (1980 r.)