Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Alfred Sisley - biografia, życiorys

Francuski malarz impresjonista, Alfred Sisley, urodził się 30 października 1839 roku. Miał pochodzenie brytyjskie. O jego prywatnej egzystencji wiadomo niewiele, artysta nie osiągnął sławy za życia, jego twórczość została doceniona dopiero po śmierci.

Sisley urodził się w rodzinie o tradycjach artystyczno-muzycznych. Rodzice nie popierali jednak jego decyzji o zajęciu się malarstwem, namawiali syna, by zajął się handlem. Sisley już jako dziecko wykazywał duży talent plastyczny, w 1862 roku rozpoczął edukację w pracowni Marca Charlesa- Gabriela Glevre'a. Na zajęcia uczęszczał wraz z Augustem Renoirem i Claudem Monetem. Malarz doskonalił swą technikę w zakresie impresjonizmu, do końca życia pozostał wierny temu nurtowi artystycznemu i nie eksperymentował z innymi stylami malarskimi.

Jego obrazy przedstawiają pejzaże paryskich okolic oraz francuskie miasteczka. Na ogół malował aurę jesienną lub zimową, wynikało to z jego melancholijnego usposobienia. W jego twórczości można dostrzec wyraźne wpływy pejzażystów angielskich, przede wszystkim Johna Constable'a i Josepha Turnera. Krytycy sztuki określają go mianem jednego z "małych mistrzów" impresjonistów. Sisley zmarł opuszczony i zapomniany w 1899 roku w Moret-sur-Loing.

Do jego najwybitniejszych dzieł należą: „Kanał Saint-Martin” ( 1972), „Mroźny dzień w Louveciennes” (1873), „Regaty w Moseley” (1874), „Pod mostem w Hampton Court” (1874) „Sekwana w Port-Marly” (1875), „Powódź w Port-Marly” (1876).

Podobne wypracowania do Alfred Sisley - biografia, życiorys