Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Bedrich Smetana - biografia, życiorys

Ten czeski kompozytor, wirtuoz gry na skrzypcach i fortepianie był przedstawicielem romantycznego nurtu w muzyce. Często uważa się, że jego utwory doskonale wyrażają „czeską duszę”, a więc są charakterystyczne dla czeskiej natury i osobowości przypisywanej mieszkańcom tego kraju.

Smetana urodził się w 1824 roku i od młodości ćwiczył się w poznawaniu nut oraz grze na instrumentach – skrzypcach i fortepianie. Był także członkiem kwartetu smyczkowego, do którego należeli członkowie jego rodziny. Mimo iż wychowywany w duchu szacunku do muzyki, Bedřich nie otrzymał przyzwolenia na rozwijanie swoich zdolności na uniwersytecie. Mimo sprzeciwów ojca, dopiął jednak swego i studiował w Pradze, gdzie dorabiał do skromnych oszczędności jako nauczyciel muzyki.

Sam Franciszek Liszt, inny wybitny kompozytor okresu romantyzmu, tak wierzył w talent Smetany, że ofiarował mu pieniądze na założenie własnej szkoły muzycznej. W 1856 roku wyjechał do szwedzkiego Göteborga, gdzie pracował jako pedagog, dyrygent oraz wykonawca muzyki fortepianowej. Po powrocie do kraju w 1863 roku stwierdził, że konieczne jest założenie nowej szkoły, jednak tym razem miała ona opierać się na propagowaniu wyłącznie muzyki czeskiej. Dziesięć lat później spotkała Smetanę tragedia, gdyż w wyniku choroby stracił słuch. Nie przestał jednak działać muzycznie oraz komponować nowych utworów.

Ze względu na swój pogarszający się stan przeprowadził się do córki, jednak dopadła go kolejna niemoc, tym razem związana z pogarszającym się stanem umysłowym. Smetana cierpiał bowiem na chorobę psychiczną, która pod koniec życia dała o sobie znać. Z tego względu kompozytor trafił do szpitala psychiatrycznego w Pradze, gdzie zmarł rok później, a więc w 1884 roku.

Najważniejsze utwory czeskiego kompozytora to opery: „Sprzedana narzeczona”, „Pocałunek”, „Dalibór”, „Dwie wdowy”, poematy symfoniczne, np. „Ryszard III” oraz „Moja ojczyzna”, a także utwory kameralne, pieśni.

Podobne wypracowania do Bedrich Smetana - biografia, życiorys