Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Bedrich Smetana - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Ten czeski kompozytor, wirtuoz gry na skrzypcach i fortepianie był przedstawicielem romantycznego nurtu w muzyce. Często uważa się, że jego utwory doskonale wyrażają „czeską duszę”, a więc są charakterystyczne dla czeskiej natury i osobowości przypisywanej mieszkańcom tego kraju.

Smetana urodził się w 1824 roku i od młodości ćwiczył się w poznawaniu nut oraz grze na instrumentach – skrzypcach i fortepianie. Był także członkiem kwartetu smyczkowego, do którego należeli członkowie jego rodziny. Mimo iż wychowywany w duchu szacunku do muzyki, Bedřich nie otrzymał przyzwolenia na rozwijanie swoich zdolności na uniwersytecie. Mimo sprzeciwów ojca, dopiął jednak swego i studiował w Pradze, gdzie dorabiał do skromnych oszczędności jako nauczyciel muzyki.

Sam Franciszek Liszt, inny wybitny kompozytor okresu romantyzmu, tak wierzył w talent Smetany, że ofiarował mu pieniądze na założenie własnej szkoły muzycznej. W 1856 roku wyjechał do szwedzkiego Göteborga, gdzie pracował jako pedagog, dyrygent oraz wykonawca muzyki fortepianowej. Po powrocie do kraju w 1863 roku stwierdził, że konieczne jest założenie nowej szkoły, jednak tym razem miała ona opierać się na propagowaniu wyłącznie muzyki czeskiej. Dziesięć lat później spotkała...

Podobne wypracowania