Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Rewolucja kulturalna - postmodernizm, awangarda, kontrkultura, kamp

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Wydarzenia II wojny światowej stały się kresem dla systemów wartości i aksjomatów, które przyjmowane bezkrytycznie od czasów Odrodzenia, okazały się fatalne w skutkach. Wcześniejsze prądy filozoficzne i koncepcje społeczne starły się z okrucieństwami wojennymi i przymusowym przemieszaniem się ze sobą wszystkich kultur. Dawne podziały społeczne, kastowe, rasowe i narodowe nie miały już sensu. Po krótkiej epoce odczłowieczonego i „chłodnego” modernizmu padło hasło: „wszystko już było”. Odpowiedzią stała się powszechna dekonstrukcja – Postmodernizm.

Pierwszym, który użył tego terminu był F. Jameson. Oznaczać on miał połączenie sztuki współczesnej z masową kulturą. Już moderniści wykorzystywali przedmioty codziennego użytku, jednak dopiero twórcy ponowocześni do rangi symbolu podnieśli elementy świata codziennego, równając sztukę i życie. Sztuka sięgnęła w rejony, które sztuką nigdy nie były, po „odpadki” dotychczasowej, „prawdziwej” kultury. Zapanowała kontrkultura, zjawisko przeciwstawiania się ustalonym wzorcom. W momencie, kiedy przestały istnieć granice, w twórczości zapanowała powszechna intertekstualność. Ludyczność i Kamp, balansujący na...

Podobne wypracowania