Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Bitwa pod Poitiers (732 r.)

Karolingowie, Frankowie, muzułmanie, bitwy, opracowanie, średniowiecze, bitwa pod Poitiers

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

W historii świata zapisane są dwie sławne bitwy pod Poitiers – jedna z czasów Karola Młota i druga z czasów trwania wojny stuletniej. Ta pierwsza, która odbyła się w roku 732, jest zdecydowanie bardziej istotna zarówno z punktu ideologicznego, jak i z punku oceny jej następstw; oto Zachód pokonał Arabów, którzy od początku VII wieku stanowili realne zagrożenie dla cywilizacji chrześcijańskiej.

Do bitwy przygotowywano się przez kilka dni. Oddziały wzajemnie się obserwowały, odbyło się kilka zbrojnych potyczek. Wciąż jednak obydwie strony unikały otwartego starcia. Pierwsi przełamali się Arabowie. Zaczęli w sposób coraz bardziej intensywny i regularny przeprowadzać kolejne ataki. Nie przyniosły one większych rezultatów, bowiem oddziały Karola wytrzymywały każde kolejne natarcie, odpierały ataki, a szyk wojska pozostał nienaruszony. Szarże jednak się nasilały, a tym samym było coraz więcej poległych po obu stronach. W momencie decydującej konfrontacji poległ Abd ar-Rahman, dowódca arabski. Wywołało to panikę wśród muzułmanów. Frankowie wstrzeli w ich szeregach krwawą rzeź.

Tak opisuje odwrót wojsk nieprzyjaciela Gustav Faber, autor książki poświęconej Karolingom: „Kiedy...

Podobne wypracowania