Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wojna chińsko-japońska - początek wojny chińsko-japońskiej (1937)

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Wojna chińsko-japońska rozpoczęła się w roku 1937, aby znaleźć swój finał dopiero w roku zakończenia II Wojny Światowej - 9 września. W historiografii funkcjonuje także pod nazwą drugiej wojny chińsko-japońskiej. Wojnę wywołała Japonia, w której od lat trzydziestych XX wieku ogromną popularność zyskało hasło Azja dla Azjatów, jak również nastroje analogiczne do tych panujących w Niemczech, a prowokowanych przez Hitlera - przeświadczenie o własnej wyższości i prawie do zagarniania nowych terenów dla rasy panów. Chiny były dobrym terenem dla realizacji tych zamierzeń - azjatycki kraj, targany podziałami, a więc stanowiący łatwy łup. Walka o władzę toczyła się pomiędzy rządem Czang Kaj-Szek, a komunistami Mao Zedonga.

Politykę antykomunistyczną Japończycy zapowiedzieli już w pierwszej połowie lat trzydziestych.
7 lipca armia japońska sprowokowała Chińczyków, zajmując obszar w pobliżu mostu Marco Polo, na co odpowiedziano atakiem. Oficjalnie Japonia uznała ów atak za pretekst do wywołania wojny. Dodatkowo zarówno dyplomacja, jak i media stosowały retorykę, typową dla propagandy nazistowskiej - podawanie nieprawdziwych informacji i zrzucanie winy na drugą stronę. Japonia wciąż powtarzała frazę o chęci pokojowego...

Podobne wypracowania