Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Styl romański i styl gotycki - charakterystyka i porówanie stylów

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Sztuka średniowieczna to przede wszystkim trzy style artystyczne – przedromański, romański i gotycki. Najwcześniej rozwinęła się we Francji sztuka romańska. Obejmowała ona zakres architektury, malarstwa i rzeźbiarstwa. Sztuka romańska przypada na okres XI – XIII wiek i rozszerzyła się na całą Europę. Charakterystyczne były Kościoły romańskie, budowane według planu krzyża łacińskiego zwróconego na wschód. Budowla była masywna, zbudowana z solidnych bloków kamiennych. Mury wsparte były przyporami. Obszerne wnętrza przystosowane do dużej ilości wiernych.

Układ w środku kościoła była dosyć charakterystyczny  - poszerzony chór kapłański i obszerne nawy boczne. Nawy podłużne przecinała nawa poprzeczna zwana powszechnie transeptem. Nawy były wkomponowane w filary i kolumny. Budowla miała charakter czysto estetyczny. Obok sklepień krzyżowych występowały tez sklepienia kolebkowe. Przykładem sztuki przedromańskiej były rotundy koliste kaplice występujące nawet w Polsce. Dobrym przykładem jest kolegiata w Tumie. W środku budowli romańskich była ogromna masa rzeźb i ornamentów. Wejścia tzw. portale, były ozdabiane właśnie takimi rzeźbami, podobnie jak kapitele, czyli zwieńczenia kolumn.

Styl gotycki również powstał...

Podobne wypracowania