Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Kościół w państwie pierwszych Piastów - organizacja

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Za sprawą chrztu Polski z roku 966, państwo Mieszka I zapewniło sobie miejsce pośród europejskich państw chrześcijańskich, zyskując przy tym względne bezpieczeństwo oraz szybszą możliwość rozwoju. Aby jednak ambitne plany mogły zostać zrealizowane, Kościół musiał stworzyć na tyle silna organizację, aby opierać się zakusom biskupów niemieckich. Pierwszą głową Kościoła polskiego został biskup Jordan, który objął swe stanowisko w roku 968. Ośrodkiem misyjnym, był w owym czasie Poznań.

Kolejny przełom dokonał się w roku 1000; na mocy postanowień zjazdu gnieźnieńskiego, oprócz arcybiskupstwa w Gnieźnie, utworzone miały zostać trzy kolejne biskupstwa, w Krakowie, Wrocławiu i Kołobrzegu. Jak się miało wkrótce okazać, to ostatnie nie przetrwało próby czasu. W miejsce Kołobrzeskiego powołano zatem biskupstwo w Kruszwicy dla Kujaw i Pomorza wschodniego. Natomiast w latach 30-tych XII wieku miało dojść do małych perturbacji w sprawie arcybiskupstwa gnieźnieńskiego, bowiem arcybiskup magdeburski liczył na uzyskanie nad nim zwierzchnictwa. Jednak dzięki staraniom Polaków wydana została złota bulla papieska z roku 1136, która ostatecznie rozwiązała kwestię niepodległości Kościoła polskiego.

Organizacja Kościoła na...

Podobne wypracowania