Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Rzeczpospolita w drugiej połowie XVII wieku

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Kiedy Polska wkraczała w wiek XVII, uważni obserwatorzy sytuacji politycznej w kraju, ale i sytuacji międzynarodowej, mogli dostrzec jak wielkie niebezpieczeństwo grozi państwu znad Wisły. Na północnych rubieżach Europy narodziła się potęga Szwedzka, która aspirowała do zdominowania Morza Bałtyckiego i stworzenia go swoim wewnętrznym morzem. Na wschodzie panowało Wielkie Księstwo Moskiewskie, które dążyło do zdominowania wszystkich państw prawosławnych, a to musiało prowadzić do wojny z Polską i Litwą. Na południu, intensywną ekspansję prowadziła Turcja, która nieustannie kierowała się ku północy. Jedynym sprzymierzeńcem Polski byli wówczas osłabieni przez wojnę trzydziestoletnią Habsburgowie. To mogło zwiastować ogromne kłopoty.

Druga połowa XVII wieku potwierdzała te tendencje. W 1655 roku Rzeczpospolitą najechali (po raz kolejny) Szwedzi, którzy doskonale radzili sobie ze słabo przygotowanymi wojskami polskimi. Te ostatnie miały ogromne braki w wielu dziedzinach: od wyszkolenia począwszy, poprzez uzbrojenie, a na skromnym składzie skończywszy. Porażki zmotywowały jednak szlachtę, która sama na siebie nałożyła nowe podatki przeznaczone na armię. To pozwoliło powołać do życia nową, lepszą armię, jednak jak się zdaje,...

Podobne wypracowania