Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Księstwo głogowskie - Wojna głogowska 1477-1488

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

W roku 1476 zmarł, nie pozostawiwszy potomka, ostatni dziedziczny władca księstwa głogowskiego z bocznej linii Piastów, Henryk XI. Swoje aspiracje o sukcesję po nim zgłosili niemal wszyscy sąsiedzi tego niewielkiego śląskiego księstwa, tj. suweren i opiekun zmarłego księcia Kazimierz Jagiellończyk (król Polski) – wysuwający wbrew dynastycznej solidarności pretensje wobec Śląska – Władysław II Jagiellończyk (król czeski), ambitny nowy władca węgierski Maciej Korwin, posiadający autorytet i szerokie wpływy w całej Europie środkowo-wschodniej cesarz niemiecki Fryderyk III, elektor stale rozwijającej się Brandenburgii Albrecht Achilles oraz książę żagański Jan II. Oprócz tego w konflikt o sukcesję głogowską zaangażowało się politycznie także papiestwo oraz pośrednio pomniejsi książęta Sascy.

Działania wojenne rozpoczęły się od przeprowadzonego niezwykle szybko i skutecznie ataku wojsk brandenburskich na księstwo głogowskie. Zakończył się on pełnym sukcesem najeźdźców jeszcze w roku 1476, ale głównie dzięki finansowemu i politycznemu wsparciu Macieja Korwina. Natychmiastowy kontratak księcia żagańskiego Jana II ukazał jednak kruche podstawy brandenburskiego panowania na tym obszarze i zakończył się niemal całkowitym odepchnięciem...

Podobne wypracowania