Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Władysław Łokietek i Krzyżacy - Stosunki Władysława Łokietka z Krzyżakami

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Początkowa faza stosunków Władysława Łokietka z Zakonem Krzyżackim na początku XIV w. nie zapowiadała ogromnych trudności w przyszłości.

W roku 1306 Władysław Łokietek objął we władanie Pomorze Gdańskie. Jednak stosunkowo szybko, poprzez faworyzowanie swoich kujawskich krewnych przy obsadzaniu kluczowych stanowisk, zniechęcił do swojej osoby część wpływowych rodów gdańskich. Na czele opozycji przeciwko księciu stanął ród Święców, którego przedstawiciele byli wybitnie niezadowoleni z jego polityki wewnętrznej. W roku 1307 Święcowie, wraz ze swoim majątkiem ziemskim poddali się władzy margrabiów brandenburskich i wezwali ich do zajęcia Pomorza Gdańskiego. Ci odpowiedzieli niemal natychmiast i ich wojska niezwłocznie rozpoczęły przejmowanie kontroli nad tą kluczową dla gospodarki polskiej dzielnicą.

Zaangażowany w sprawy małopolskie Władysław Łokietek, nie był w stanie osobiście zareagować na zdradziecki atak Brandenburczyków i za radą dominikańskiego przeora wezwał na pomoc rycerzy Zakonu Krzyżackiego, którzy ochoczo jeszcze w roku 1308 podjęli walkę z najeźdźcą. Jednak szybko okazało się, że odzyskanych ziem Krzyżacy nie mają zamiaru oddawać polskiemu księciu. Po zdobyciu, wbrew woli Władysława Łokietka, Gdańska...

Podobne wypracowania