Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Aleksander Dumas - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Aleksander Dumas urodził się 24 lipca 1802 roku w rodzinnej posiadłości, kilkadziesiąt kilometrów od Paryża. Przyszedł na świat w bogatej, arystokratycznej rodzinie. Jego przodkami i krewnymi byli szlachcice, markizowie oraz wysoce postawieni wojskowi. Także ojciec artysty był szanowanym generałem.

Kiedy Dumas miał zaledwie kilka lat, zmarł jego ojciec. Poległ w jednej z bitewnych wypraw. Wychowaniem przyszłego pisarza zajęła się matka. Aleksander został wysłany na prywatne lekcje do zaprzyjaźnionego księdza Gregoire’a. Młodzieniec był bardzo inteligentnym, ale niezbyt pilnym uczniem. Nauki odbywały się w rodzinnej miejscowości artysty. Kilka lat później także tam otrzymał posadę kancelisty u notariusza. Po pewnym czasie zaczęło mu jednak czegoś brakować, czuł, iż w tej małej miejscowości nie zazna spełnienia ani satysfakcji. Dlatego mając dwadzieścia lat, postanowił przenieść się do Paryża, aby tam odnaleźć swoją życiową drogę.

Dzięki znajomości z pewnym szanowanym generałem uzyskał tam stanowisko urzędowe w sekretariacie księcia Orleańskiego. Mniej więcej w tym czasie Dumas zaczął interesować się sztuką i literaturą. Dużo czytał i chciał tworzyć samodzielnie. Razem z innymi artystami założył nawet amatorski teatr, w którym młodzi ludzie...

Podobne wypracowania