Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Aleksander Dumas - biografia, życiorys

Aleksander Dumas urodził się 24 lipca 1802 roku w rodzinnej posiadłości, kilkadziesiąt kilometrów od Paryża. Przyszedł na świat w bogatej, arystokratycznej rodzinie. Jego przodkami i krewnymi byli szlachcice, markizowie oraz wysoce postawieni wojskowi. Także ojciec artysty był szanowanym generałem.

Kiedy Dumas miał zaledwie kilka lat, zmarł jego ojciec. Poległ w jednej z bitewnych wypraw. Wychowaniem przyszłego pisarza zajęła się matka. Aleksander został wysłany na prywatne lekcje do zaprzyjaźnionego księdza Gregoire’a. Młodzieniec był bardzo inteligentnym, ale niezbyt pilnym uczniem. Nauki odbywały się w rodzinnej miejscowości artysty. Kilka lat później także tam otrzymał posadę kancelisty u notariusza. Po pewnym czasie zaczęło mu jednak czegoś brakować, czuł, iż w tej małej miejscowości nie zazna spełnienia ani satysfakcji. Dlatego mając dwadzieścia lat, postanowił przenieść się do Paryża, aby tam odnaleźć swoją życiową drogę.

Dzięki znajomości z pewnym szanowanym generałem uzyskał tam stanowisko urzędowe w sekretariacie księcia Orleańskiego. Mniej więcej w tym czasie Dumas zaczął interesować się sztuką i literaturą. Dużo czytał i chciał tworzyć samodzielnie. Razem z innymi artystami założył nawet amatorski teatr, w którym młodzi ludzie wystawiali własne sztuki. Mieszkając już w Paryżu, trudnił się również pisaniem dla pewnych czasopism. W późniejszych okresie publikował nawet swoją powieść w odcinkach. Było to pierwsze jego poważne dzieło zatytułowane „Kapitan Paul”. Jednocześnie coraz bardziej wzrastało zainteresowanie Dumasa teatrem. Nadal pisał sztuki i marzył, aby trafiły one do szerokiego grona odbiorców, chciał doczekać się ich wystawienia na deskach teatru.

Jego pragnienie spełniło się. W roku 1829 jedna z jego sztuk została wystawiona i przyjęta przez odbiorców z entuzjazmem. Wtedy zaczął pisywać coraz więcej i tworzenie stało się dla niego prawdziwym źródłem dochodów. Przez cały ten czas pisywał też książki. Do jego najsłynniejszych dzieł należą między innymi: „Trzej muszkieterowie”, „Hrabia Monte Christo”, „Królowa Margot”, „Czarny Tulipan”, „Dwie Diany”.

Prywatnie Aleksander Dumas związany był z Idą Ferrier. Ślub wzięli w 1840 roku. Małżeństwo jednak nie było udane, ponieważ mężczyzna nie potrafił dochować żonie wierności. Miał nawet nieślubne dzieci.

Aleksander Dumas zmarł 5 grudnia 1870 roku.

Podobne wypracowania do Aleksander Dumas - biografia, życiorys