Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Antonina Domańska - biografia, życiorys

Antonina Domańska urodziła się we wrześniu 1853 roku w Kamieniu Podolskim. Była córką znanego wówczas lekarza Aleksandra Kremera oraz Modesty Płońskiej.

Pisarka znana jest dziś przede wszystkim jako autorka tekstów dla dzieci i młodzieży. Pokazała się czytelnikom jako osoba, która potrafi wnikliwie obserwować rzeczywistość i opisywać ją w swoich utworach. Szczególnie interesowała się zagadnieniami historycznymi, a celem jej twórczości miało być przybliżenie tych skomplikowanych spraw najmłodszym czytelnikom. Dlatego też w swoich książkach ukazywała dawną, historyczną rzeczywistość, ale przedstawiała ją w sposób interesujący i dostępny.

Antonina Domańska przeniosła się jako młoda kobieta do Krakowa. Było to w roku 1865. Weszła wówczas w środowisko literatów i twórców sztuki. Wkrótce poznała szanowanego profesora, który wykładał na Uniwersytecie Jagiellońskim, Stanisława Domańskiego. Pracował on również jako lekarz neurolog. Antonina i Stanisław wzięli ślub. Już wtedy pisarka niezwykle interesowała się literaturą i historią. Tworzyła swoje pierwsze teksty.

Jej debiut datuje się na rok 1890. Wtedy opublikowano opowiadanie pisarki. Ukazało się ono na łamach „Wieczorów rodzinnych”. Od tamtej pory jej kariera nabrała tempa. Artystka tworzyła nowe teksty, niemal cały czas skupiając się na swoich zainteresowaniach historycznych. Bardzo zręcznie łączyła tę – czasem trudną – tematykę z barwną literacką rzeczywistością. Do najbardziej znanych i najważniejszych utworów Antoniny Domańskiej należą: „Historia żółtej ciżemki”, „Paziowie króla Zygmunta”, „Hanusia Wierzynkówna”, „Przy kominku”, „Złota przędza”, „Królewska niedola”, „Trzaska i zbroja” oraz „Krysia bezimienna”.

Z pewnością najbardziej popularną książką jest „Historia żółtej ciżemki”. To opowieść o znalezionych na Wawelu bucikach, które wprowadzają spory zamęt w życie głównego bohatera, małego chłopca. Powieść pisarki doczekała się nawet ekranizacji. Przez kilka lat książka była także w kanonie lektur dla uczniów klasy piątej.

Antonina Domańska zmarła 26 stycznia 1917 roku w Krakowie. Została pochowana na Cmentarzu Rakowickim w tym mieście. Jej ciało spoczęło w grobowcu rodziny Domańskich.

Podobne wypracowania do Antonina Domańska - biografia, życiorys