Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Antonina Domańska - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Antonina Domańska urodziła się we wrześniu 1853 roku w Kamieniu Podolskim. Była córką znanego wówczas lekarza Aleksandra Kremera oraz Modesty Płońskiej.

Pisarka znana jest dziś przede wszystkim jako autorka tekstów dla dzieci i młodzieży. Pokazała się czytelnikom jako osoba, która potrafi wnikliwie obserwować rzeczywistość i opisywać ją w swoich utworach. Szczególnie interesowała się zagadnieniami historycznymi, a celem jej twórczości miało być przybliżenie tych skomplikowanych spraw najmłodszym czytelnikom. Dlatego też w swoich książkach ukazywała dawną, historyczną rzeczywistość, ale przedstawiała ją w sposób interesujący i dostępny.

Antonina Domańska przeniosła się jako młoda kobieta do Krakowa. Było to w roku 1865. Weszła wówczas w środowisko literatów i twórców sztuki. Wkrótce poznała szanowanego profesora, który wykładał na Uniwersytecie Jagiellońskim, Stanisława Domańskiego. Pracował on również jako lekarz neurolog. Antonina i Stanisław wzięli ślub. Już wtedy pisarka niezwykle interesowała się literaturą i historią. Tworzyła swoje pierwsze teksty.

Jej debiut datuje się na rok 1890. Wtedy opublikowano opowiadanie pisarki. Ukazało się ono na łamach „Wieczorów...

Podobne wypracowania