Bohumil Hrabal - biografia, życiorys
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Bohumil Hrabal urodził się 28 marca 1914 roku w Brnie. Przyszłego pisarza wychowywała jedynie matka, później także ojczym. Swojego prawdziwego ojca artysta nie poznał nigdy.
W roku 1919 rodzina przeniosła się do Nymburka, ponieważ ojczym dostał tam dobrą posadę. Chłopiec został wysłany do gimnazjum, ale nauka sprawiała mu prawdziwe trudności. Dwa razy musiał powtarzać rok. W końcu jednak udało mu się tę szkołę ukończyć. W 1935 roku rozpoczął studia prawnicze na Uniwersytecie Karola w Pradze. W między czasie studiował także filozofię oraz literaturę. W roku 1964 artysta uzyskał tytuł doktora. W czasie wojny Hrabal był tylko jednym z wielu i musiał pracować jak każdy inny człowiek. Dostał wówczas posadę dyżurnego ruchu na kolei. Po wojnie nie było łatwo, pisarz nie miał możliwości zarobkowania na swojej twórczości. Dlatego pracował w hucie w Kladnie. Wszystkie te wydarzenia stały się inspiracją do powstania późniejszych dzieł Hrabala.
Mężczyzna miał umiejętność wnikliwego obserwowania rzeczywistości i przenoszenia własnych refleksji na papier. Debiutował zbiorem opowiadań zatytułowany „Perełka na dnie”. Kolejnymi dziełami, jakie napisał, były między innymi: „Pociągi pod specjalnym nadzorem”, „Zbyt głośna samotność”, „Auteczko”, „Notatnik snów”, „Strzelcy malowani”, „Dziwny dzień Jakuba”, „Strzępy literackiego elementarza”, „Cierpienia starego Wertera” czy też „Opowiadania lutowe”.
Bohumil Hrabal miał pewne kłopoty z władzami państwowymi. Panowała wówczas cenzura, dlatego niektóre dzieła pisarz mógł publikować jedynie w podziemiu. Artysta nie podpisał także Karty 77, został więc odsunięty od życia literackiego i politycznego. Kariera artystyczna mężczyzny rozwijała się w szybkim tempie, chętnie czytano jego książki, spotykały się one z entuzjazmem. Niestety, życie prywatne pisarza nie było tak udane. Spekuluje się, iż Hrabal nadużywał alkoholu, co spowodowało spore problemy zdrowotne. Pod koniec życia popadł także w depresję, której przyczyną były liczne zgodny najbliższych pisarzowi osób, między innymi żony i przyjaciela.
Bohumil Hrabal zmarł 3 lutego 1997 roku. Wypadł przez okno karmiąc gołębie. Istnieją jednak przypuszczenia, iż była to świadoma, zaplanowana śmierć. W swoich utworach mężczyzna często pisał o samobójstwie. Hrabal został pochowany w rodzinnym.
Podobne wypracowania do Bohumil Hrabal - biografia, życiorys
- Antonina Domańska - biografia, życiorys
- Charakterystyka porównawcza Harpagona i Anzelma - Molier „Skąpiec”
- Motyw biesiady w literaturze różnych epok
- Motyw raju w literaturze różnych epok - omów
- Motyw piekła w literaturze różnych epok
- Motyw tańca w „Panu Tadeuszu” Adama Mickiewicza
- Adam Mickiewicz „Pan Tadeusz” - opis przeżyć wewnętrznych Tadeusza po powrocie do domu
- Arthur Conan Doyle - biografia, życiorys
- Artur Oppman - biografia, życiorys
- Barbara Kosmowska - biografia, życiorys
- Bułat Okudżawa - biografia, życiorys
- Clive Staples Lewis - biografia, życiorys
- Czesław Centkiewicz - biografia, życiorys
- Edgar Allan Poe - biografia, życiorys
- Emily Dickinson - biografia, życiorys
- Edward Redliński - biografia, życiorys
- Eric Knight - biografia, życiorys
- Ferenc Molnar - biografia, życiorys
- Franciszek Dionizy Kniaźnin - biografia, życiorys
- Franciszek Zabłocki - biografia, życiorys