Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Bułat Okudżawa - biografia, życiorys

Bułat Okudżawa urodził się 9 maja 1924 roku w Moskwie. Wychowaniem chłopca i jego brata zajmowała się głównie babka. Jego rodzice byli bolszewikami i silnie angażowali się w działalność partii komunistycznej. Ojciec pisarza został rozstrzelany w roku 1937, natomiast matkę zesłano do łagru. Spędziła tam osiemnaście lat.

Okudżawa uczęszczał do szkoły w Moskwie. Kiedy miał osiemnaście lat, przerwał naukę i dobrowolnie zaciągnął się do wojska. Wyjechał na front w 1942 roku. Wojna okazała się dla niego niezwykle trudnym i wyczerpującym okresem. Pisarz był ranny kilka razy. Na szczęście udało mu się wyjść cało z opresji. Po zakończeniu działań wojennych mężczyzna postanowił, że wróci do szkoły. W przyspieszonym tempie dokończył edukację w szkole średniej i dostał się na studia. Wybrał wydział filologiczny na Uniwersytecie w Tbilisi. Uczył się dobrze, był sumienny i pracowity.

Zadebiutował już jako student, ponieważ nawiązał współpracę z czasopismem „Leninowski sztandar”. Jego teksty były przyjmowane pozytywnie. Po zakończeniu edukacji Okudżawa znalazł pracę jako nauczyciel w niewielkiej szkole, jednak cały czas pisał i tworzył swoje dzieła. Największą sławę przyniosły mu wiersze. Najpierw można je było znaleźć jedynie w podziemiu, ponieważ każdy tekst był cenzurowany. Chociaż w młodości poeta czuł się raczej komunistą, to zmienił swoje poglądy na życie. Dostrzegł, iż system totalitarny jest wyniszczający, dawał temu wyraz w swoich powieściach (często symbolicznych, metaforycznych, aby cenzorzy się nie domyślili).

Poezja artysty dotyczyła spraw egzystencjalnych, często nawet metafizycznych. Mężczyzna zastanawiał się nad losem ludzkim i życiem. Innym ważnym tematem w jego twórczości była wojna. Odbiorcy poznali poezję Okudżawy nie tylko za sprawą tradycyjnych wydań. Mężczyzna uwielbiał muzykę i tworzył melodie do swoich utworów. Potem prezentował ją publiczności w rozmaitych moskiewskich klubach. Najbardziej znane tomiki Okudżawy to między innymi: „Liryka”, „Wyspy”, „Wesoły dobosz”, „Wiersze” oraz „Poświęcam wam”. Najważniejsze powieści to: „Jeszcze pożyjesz”, „Kieszonkowe przygody” i „Nieszczęsny Awrosimow”.

Pod koniec życia artysta całkowicie odszedł od komunistycznych ideałów. Na krótko przed śmiercią przyjął nawet prawosławny chrzest, w czasie którego otrzymał imię Jan.

Bułat Okudżawa zmarł 12 czerwca 1997 roku w Paryżu.

Podobne wypracowania do Bułat Okudżawa - biografia, życiorys