Bułat Okudżawa - biografia, życiorys
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Bułat Okudżawa urodził się 9 maja 1924 roku w Moskwie. Wychowaniem chłopca i jego brata zajmowała się głównie babka. Jego rodzice byli bolszewikami i silnie angażowali się w działalność partii komunistycznej. Ojciec pisarza został rozstrzelany w roku 1937, natomiast matkę zesłano do łagru. Spędziła tam osiemnaście lat.
Okudżawa uczęszczał do szkoły w Moskwie. Kiedy miał osiemnaście lat, przerwał naukę i dobrowolnie zaciągnął się do wojska. Wyjechał na front w 1942 roku. Wojna okazała się dla niego niezwykle trudnym i wyczerpującym okresem. Pisarz był ranny kilka razy. Na szczęście udało mu się wyjść cało z opresji. Po zakończeniu działań wojennych mężczyzna postanowił, że wróci do szkoły. W przyspieszonym tempie dokończył edukację w szkole średniej i dostał się na studia. Wybrał wydział filologiczny na Uniwersytecie w Tbilisi. Uczył się dobrze, był sumienny i pracowity.
Zadebiutował już jako student, ponieważ nawiązał współpracę z czasopismem „Leninowski sztandar”. Jego teksty były przyjmowane pozytywnie. Po zakończeniu edukacji Okudżawa znalazł pracę jako nauczyciel w niewielkiej szkole, jednak cały czas pisał i tworzył swoje dzieła. Największą sławę przyniosły mu wiersze. Najpierw można je było znaleźć jedynie w podziemiu, ponieważ każdy tekst był cenzurowany. Chociaż w młodości poeta czuł się raczej komunistą, to zmienił swoje poglądy na życie. Dostrzegł, iż system totalitarny jest wyniszczający, dawał temu wyraz w swoich powieściach (często symbolicznych, metaforycznych, aby cenzorzy się nie domyślili).
Poezja artysty dotyczyła spraw egzystencjalnych, często nawet metafizycznych. Mężczyzna zastanawiał się nad losem ludzkim i życiem. Innym ważnym tematem w jego twórczości była wojna. Odbiorcy poznali poezję Okudżawy nie tylko za sprawą tradycyjnych wydań. Mężczyzna uwielbiał muzykę i tworzył melodie do swoich utworów. Potem prezentował ją publiczności w rozmaitych moskiewskich klubach. Najbardziej znane tomiki Okudżawy to między innymi: „Liryka”, „Wyspy”, „Wesoły dobosz”, „Wiersze” oraz „Poświęcam wam”. Najważniejsze powieści to: „Jeszcze pożyjesz”, „Kieszonkowe przygody” i „Nieszczęsny Awrosimow”.
Pod koniec życia artysta całkowicie odszedł od komunistycznych ideałów. Na krótko przed śmiercią przyjął nawet prawosławny chrzest, w czasie którego otrzymał imię Jan.
Bułat Okudżawa zmarł 12 czerwca 1997 roku w Paryżu.
Podobne wypracowania do Bułat Okudżawa - biografia, życiorys
- Charakterystyka porównawcza Harpagona i Anzelma - Molier „Skąpiec”
- Motyw biesiady w literaturze różnych epok
- Motyw raju w literaturze różnych epok - omów
- Motyw piekła w literaturze różnych epok
- Motyw tańca w „Panu Tadeuszu” Adama Mickiewicza
- Adam Mickiewicz „Pan Tadeusz” - opis przeżyć wewnętrznych Tadeusza po powrocie do domu
- Arthur Conan Doyle - biografia, życiorys
- Artur Oppman - biografia, życiorys
- Barbara Kosmowska - biografia, życiorys
- Bohumil Hrabal - biografia, życiorys
- Clive Staples Lewis - biografia, życiorys
- Czesław Centkiewicz - biografia, życiorys
- Edgar Allan Poe - biografia, życiorys
- Emily Dickinson - biografia, życiorys
- Edward Redliński - biografia, życiorys
- Eric Knight - biografia, życiorys
- Ferenc Molnar - biografia, życiorys
- Franciszek Dionizy Kniaźnin - biografia, życiorys
- Franciszek Zabłocki - biografia, życiorys
- Giovanni Boccaccio - biografia, życiorys