Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Artur Oppman - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Artur Oppman urodził się 14 sierpnia 1867 roku w Warszawie. Pochodził z niemieckiej, mieszczańskiej rodziny, która jednak była silnie związana z Polską. Zarówno matka, jak i babka były Polkami. Przodkowie poety przybyli do naszego kraju w roku 1708.

Młody Oppman uczęszczał do II gimnazjum w Warszawie. Nie był jednak zadowolony z edukacji, ponieważ w placówce stosowano silne metody rusyfikacyjne. Młodzieniec chciał uczyć się w języku polskim, co nie było wówczas możliwie. Dlatego przeniósł się po jakimś czasie do Szkoły Handlowej. Już wtedy niezwykle interesował się literaturą i jej historią. Posiadał ogromny talent poetycki, o czym świadczy jego szybki debiut literacki. Oppman pierwsze teksty zaczął publikować pod pseudonimem Or-Ot w „Kurierze Warszawskim”, „Kurierze codziennym” oraz „Wędrowcu”. W latach osiemdziesiątych twórczość mężczyzny została doceniona przez inne redakcje i teksty poety ukazywały się także w „Tygodniku Ilustrowanym”, „Świcie” i „Kłosach”.

W roku 1892 Oppman rozpoczął filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim. Niestety nie ukończył wybranego przez siebie kierunku, ponieważ ożenił się z Władysławą Trynkiewiczówną. Razem...

Podobne wypracowania