Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Artur Oppman - biografia, życiorys

Artur Oppman urodził się 14 sierpnia 1867 roku w Warszawie. Pochodził z niemieckiej, mieszczańskiej rodziny, która jednak była silnie związana z Polską. Zarówno matka, jak i babka były Polkami. Przodkowie poety przybyli do naszego kraju w roku 1708.

Młody Oppman uczęszczał do II gimnazjum w Warszawie. Nie był jednak zadowolony z edukacji, ponieważ w placówce stosowano silne metody rusyfikacyjne. Młodzieniec chciał uczyć się w języku polskim, co nie było wówczas możliwie. Dlatego przeniósł się po jakimś czasie do Szkoły Handlowej. Już wtedy niezwykle interesował się literaturą i jej historią. Posiadał ogromny talent poetycki, o czym świadczy jego szybki debiut literacki. Oppman pierwsze teksty zaczął publikować pod pseudonimem Or-Ot w „Kurierze Warszawskim”, „Kurierze codziennym” oraz „Wędrowcu”. W latach osiemdziesiątych twórczość mężczyzny została doceniona przez inne redakcje i teksty poety ukazywały się także w „Tygodniku Ilustrowanym”, „Świcie” i „Kłosach”.

W roku 1892 Oppman rozpoczął filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim. Niestety nie ukończył wybranego przez siebie kierunku, ponieważ ożenił się z Władysławą Trynkiewiczówną. Razem z żoną powrócił do Warszawy. W nowym mieście całkowicie poświęcił się pracy literackiej. W roku 1893 ukazał się tomik wierszy „Ze starego miasta”, a rok później „Pieśni”. Wiele gazet drukowało wówczas wiersze Oppmana, były one swoistym pocieszeniem dla uciemiężonego narodu polskiego. Teksty poety można było czytać w „Biesiadzie literackiej” czy też w „Bluszczu”. W latach 1901-1905 artysta pełnił również funkcję redaktora gazety „Wędrowiec”. Niezwykle angażował się w sprawy, które dotyczyły literatury. Chętnie dyskutował o sztuce z najwybitniejszymi osobistościami tamtej epoki, np. z Bolesławem Prusem, Stefanem Żeromskim i Władysławem Reymontem. Oppman był członkiem Straży Piśmiennictwa Polskiego oraz Towarzystwa Literatów i Dziennikarzy Polskich.

Należy dodać, iż artysta był prawdziwym patriotą, a los zniewolonego kraju nigdy nie był mu obojętny. W roku 1920 Oppman zaciągnął się dobrowolnie do polskiej piechoty. Pisał wiele wierszy patriotycznych, które recytowano na tajnych spotkaniach niepodległościowych. W czasie wojny poeta pełnił też funkcję redaktora w dziale oświatowym, decydował o kształcie czasopisma „Żołnierz polski”.

Artur Oppman zmarł 4 listopada 1931 roku w Warszawie. Został ponowny na Cmentarzu Powązkowskim, a jego ciało spoczęło w Alei Zasłużonych.

Podobne wypracowania do Artur Oppman - biografia, życiorys