Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Edward Redliński - biografia, życiorys

Edward Redliński urodził się 1 maja 1940 we Frampolu niedaleko Białegostoku. Przyszedł na świat w chłopskiej rodzinie. Wieś, w której się wychowywał, była dla niego niezwykle ważna. Poświęcił jej sporo uwagi w swojej późniejszej twórczości.

Redliński jako młodzieniec opuścił wieś i wyruszył do miasta, aby kontynuować naukę. Zamieszkał w Warszawie i rozpoczął studia geodezyjne i kartograficzne na Politechnice Warszawskiej. Następnie uczył się jeszcze sztuki pisania na studium dziennikarskim, także w Warszawie. Po zakończeniu edukacji szybko znalazł pracę i debiutował jako dziennikarz w radiu białostockim. Pisał także do „Gazety Białostockiej” oraz tygodnika „Kultura”. Redliński, choć był wówczas młodym, początkującym artystą, zawsze miał swoje zdanie, którego bronił. Miało to czasem nieprzyjemne skutki. Tak właśnie było w przypadku artykuły, w którym dziennikarz skrytykował partyjne władze białostockie. Wtedy zwolniono go z redakcji „Kultury”. Mimo to nie zaprzestał się rozwijać i pisał nadal swoje teksty.

W latach 1981-1991 Redliński mieszkał i pracował w Nowym Jorku. Było to dla niego trudne doświadczenie. Mężczyzna nie potrafił się odnaleźć w nowej rzeczywistości. Obserwował innych Polaków tam mieszkających i dochodził do wniosku, że są oni tanią, wykorzystywaną do granic możliwości, siłą roboczą. Refleksje pisarza doprowadziły do powstania książki zatytułowanej „Szczuropolacy” – ukazywała ona losy Polaków na obczyźnie. Utwór spotkał się z pozytywnym odbiorem, a kilka lat później reżyser Janusz Zaorski nakręcił na jego podstawie kultowy film pod tytułem „Szczęśliwego Nowego Jorku”.

Twórczość Redlińskiego była bardzo zróżnicowana. Artysta pisał opowiadania („Listy z rabarbaru”), powieści („Konopielka”, „Awans”) czy też dramaty („Czworokąt”). Za swoją działalność literacką Redliński otrzymał wiele ważnych nagród. Został wyróżniony nagrodą dziennikarską im. J. Bruna, odznaczeniem Ministra Kultury i Sztuki oraz Nagrodą Kościelskich. Jednak najważniejszym wyróżnieniem było z pewnością to otrzymane w roku 2006 – pisarz otrzymał wówczas Nagrodę im. Jarosława Iwaszkiewicza za całokształt pracy twórczej.

Warto dodać, iż na podstawie książek pisarza powstały trzy filmy: wspominany już „Szczęśliwego Nowego Jorku”, a także „Awans” oraz „Konopielka”.

Podobne wypracowania do Edward Redliński - biografia, życiorys