Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Hugh Lofting - biografia, życiorys

Hugh Lofting urodził się 14 stycznia 1886 roku w Maidenhead w Anglii. Dzieciństwo spędził właśnie tam, natomiast później przeniósł się do Stanów Zjednoczonych.

Lofting rozpoczął edukację w Saint Mary’s College Mount w Sheffield. Był zdolnym i pracowitym uczniem. Kiedy zakończył ten etap edukacji, postanowił studiować na uczelni. Przeniósł się wówczas do USA, aby móc się tam uczyć. Wybrał kierunek inżynierski na Massachussets Institute of Technology. Zdobył tytuł naukowy i osiągał dobre wyniki w nauce.

Po skończeniu studiów znalazł pracę jako inżynier. Był nią zainteresowany i usatysfakcjonowany takim zajęciem. Jego obowiązki były dosyć specyficzne, dlatego też musiał często wyjeżdżać z kraju. W ten sposób zwiedził wiele wspaniałych miejsc na całym świecie. Wkrótce wybuchła I wojna światowa i Lofting dobrowolnie wstąpił do Gwardii Irlandzkiej. W czasie jednej z walk został ciężko ranny, co zaważyło na całym jego życiu. Po zakończeniu wojny pisarz razem z rodziną przeprowadził się do Connecticut, by wieść tam spokojniejsze życie.

Twórczość Lofting jest bogata i zróżnicowana. Z pewnością najbardziej popularną książką pisarza jest powieść dla dzieci zatytułowana „Doktor Dolittle”. To opowieść o mężczyźnie, który rozumiał zwierzęcą mowę i przyjaźnił się ze swoimi pacjentami. Książka stała się niezwykle popularna. Doczekała się nawet ekranizacji, natomiast inni autorzy często inspirowali się tym utworem (np. Nancy Kleinbaum). Lofting stworzył wiele opowieści o doktorze, np.: „Podróże Doktora Dolittle”, „Doktor Dolittle na księżycu”, „Doktor Dolittle i zielona kanarzyca”. Podstawą powieści były listy Loftinga do dzieci, które pisał z wojny. Nie chciał ich martwić ciężką sytuacją, dlatego też wymyślał i przesyłał dzieciom ciekawe historie. Do innych, równie znanych, utworów pisarza należą także: „Historia pani Tubbs”, „Poezja Owsianka”, „Tommy, Tilly i pani Tubbs”,  „Zwycięstwo Zabity”.

Hugh Lofting związany był z wieloma kobietami. Żenił się trzykrotnie. Miał troje dzieci. Jego syn po śmierci ojca zajął się zebraniem literackiego dorobku artysty.

Hugh Lofting zmarł 26 września 1947 roku w Topanaga w Kalifornii. Do dziś jego utwory są bardzo chętnie czytane, powstają ekranizacje czy też spektakle o Doktorze, który potrafił rozmawiać ze zwierzętami.

Podobne wypracowania do Hugh Lofting - biografia, życiorys